eToys - en to el translation catalogue (722 entries)

en:  Basic
el:  Βασικά

en:  objects vanished in this process.
el:  αντικείμενα εξαφανίστηκαν σ' αυτή τη διαδικασία.

en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

en: *I have too many submorphs*
el: *Έχω πάρα πολλές υπομορφές*

en: *Please add a screen morph*
el: *Παρακαλώ προσθέστε μια μορφή πλέγματος*

en: *Please add a source morph*
el: *Παρακαλώ προσθέστε μια μορφή πηγής*

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
el: το μέγεθος .bo δεν ταιριάζει.  Παρακαλώ πείτε στον Ted τι ακριβώς κάνατε σε αυτό το βιβλίο.

en: < PREV
el: < ΠΡΟΗΓ

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
el: Ένα πεδίο δεδομένων που θα έχει διαφορετική τιμή σε κάθε κάρτα του φόντου

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
el: Ο περιηγητής είναι ένα εργαλείο που επιτρέπει να δούμε τον κώδικα όλων τών τάξεων μέσα σε ένα σύστημα

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
el: Η Λίστα Αρχείων είναι ένα εργαλείο περιήγησης φακέλων και αρχείων που βρίσκονται σε δίσκους και εξυπηρετητές ftp.

en: A Player for MPEG movies
el: Μια εφαρμογή αναπαραγωγής ταινιών MPEG

en: A Process Browser shows you all the running processes
el: Ένας περιηγητής διεργασιών που εμφανίζει όλες τις τρέχουσες διεργασίες

en: A Scriptable button
el: Ένα προγραμματιζόμενο Κουμπί

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
el: Το παράθυρο Καταγραφής συστήματος είναι χρήσιμο για τον έλεγχο του προγράμματος και για την αναφορά σφαλμάτων. Ψάξε στις αναφορές για το #Καταγραφή_Συστήματος και θα βρεις παραδείγματα για το πως να γράψεις μέσα σ'αυτό το παράθυρο.

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
el: Ένας χώρος εργασίας είναι ένα απλό παράθυρο για επεξεργασία κειμένου.  Μπορείτε αργότερα να αποθηκεύσετε τα  περιεχόμενα του σε ένα αρχείο.

en: A button that takes the user to the next card in the stack
el: Ένα κουμπί που μεταφέρει τον χρήστη στην επόμενη κάρτα της στοίβας

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
el: Ένα κουμπί που μεταφέρει τον χρήστη στην προηγούμενη κάρτα της στοίβας

en: A button that takes you to the next page
el: Ένα κουμπί που σε μεταφέρει στην επόμενη σελίδα

en: A button that takes you to the previous page
el: Ένα κουμπί που σε μεταφέρει στην προηγούμενη σελίδα

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
el: Ένα κουμπί που χρησιμοποιείται με την δημιουργία σεναρίων πλακιδίου. Το σενάριο του θα είναι μια μέθοδος του χώρου δοκιμών που περιέχει

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
el: Ένα κουμπί το οποίο, όταν πατηθεί, παίρνει τον αναγνώστη στην επόμενη σελίδα ενός βιβλίου

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
el: Ένα κουμπί το οποίο, όταν πατηθεί, παίρνει τον αναγνώστη στη προηγούμενη σελίδα ενός βιβλίου

en: A button whose script will be a method of the background Player
el: Ένα κουμπί του οποίου το σενάριο θα είναι μια μέθοδος για τον αναπαραγωγέα παρασκηνίου

en: A circle that flashes
el: Ένας κύκλος που αναβοσβήνει

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
el: Μια περιορισμένη περιοχή για σχεδίαση και γράψιμο σεναρίων, με τα δικά της ιδιωτικά κουμπιά για διακοπή/ Βήμα/ έναρξη.

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
el: Μια οριοθετημένη περιοχή για σχεδίαση και γράψιμο σεναρίων εντολών, με τα δικά της κουμπιά Διακοπή/ Βήμα/ έναρξη.

en: A curve
el: Μια καμπύλη

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
el: Μια καμπύλη γραμμή με βέλος στο άκρο της.  Κάντε Shift-κλικ για να πάρετε τις λαβές και να κινήσετε τα σημεία.

en: A device for making sound recordings.
el: Μια συσκευή για δημιουργία ηχογραφήσεων.

en: A digital clock
el: Ένα ψηφιακό ρολόι

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
el: Ένα πτερύγιο που φιλοξενεί την παλέτα ζωγραφικής.  Κάντε κλικ στην κλειστή καρτέλα για να δημιουργήσετε μια νέα ζωγραφιά

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
el: Ένα πτερύγιο που παρέχει τεκμηρίωση, οδηγούς χρήσης και άλλη βοήθεια

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
el: Ένα γράφημα από αριθμούς, κανονικοποιημένοι έτσι ώστε η πλήρης έκταση των τιμών απλά να προσαρμόζεται στο ύψος μου. Υποστηρίζω ένα κινούμενο δείκτη που μπορεί να συρθεί με το ποντίκι.

en: A joystick-like control
el: Ένα στοιχείο ελέγχου μορφής χειριστηρίου παιχνιδιών

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
el: Μια γραμμή με βέλος στο άκρο της.   Κάντε Shift-κλικ για να πάρετε τις λαβές και να κινήσετε τις άκρες.

en: A magnifying glass
el: Ένας μεγεθυντικός φακός

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
el: Ένας μεγεθυντικός φακός ο οποίος δείχνει επιπλέον τις Μορφές στο Χέρι και εμφανίζει τη θέση του Χεριού.

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
el: Ένας περιηγητής μηνυμάτων ο οποίος καταγράφει τις πιο πρόσφατα καταχωρημένες μεθόδους

en: A multi-card data base
el: Μια βάση δεδομένων πολλαπλών-καρτών

en: A multi-paged structure
el: Μια πολυσέλιδη δομή

en: A non-editable picture of something
el: Μια μη-επεξεργάσιμη εικόνα

en: A piano keyboard
el: Πλήκτρα πιάνου

en: A piece of text that will occur on every card of the background
el: Ένα τμήμα κειμένου που θα εμφανίζεται σε κάθε κάρτα του φόντου

en: A place for assembling parts or for staging animations
el: Ένα μέρος όπου συναρμολογούνται κομμάτια ή σκηνοθετούνται κινούμενες παραστάσεις

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
el: Ένα μέρος για αποθήκευση εναλλακτικών φωτογραφιών σε μια κινούμενη παράσταση, κλπ.

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
el: Ένα μέρος όπου αποθηκεύονται εναλλακτικές εικόνες μιας κινούμενης παράστασης, κλπ.

en: A place to obtain many kinds of objects
el: Ένα μέρος για να βρείτε πολλά είδη αντικειμένων

en: A place to present annotated content
el: Μια περιοχή παρουσίασης περιεχομένου σημειώσεων

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
el: Ένας γρήγορος τρόπος να κατεβάσεις περιηγητές, να αλλάξεις ταξινομητές, καταλόγους αρχείων, κλπ.

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
el: Ένα ακατέργαστο κομμάτι κειμένου που μπορείς να το επεξεργαστείς προς ο,τιδήποτε θελήσεις

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
el: Μια είσοδος που επιτρέπει την παρακολούθηση του ρυθμού εναλλαγής καρέ του συστήματος σου

en: A rectangle
el: Ένα ορθογώνιο

en: A rectangle with a diagonal gradient
el: Ορθογώνιο με διαγώνια διαβάθμιση

en: A rectangle with a horizontal gradient
el: Ορθογώνιο με οριζόντια διαβάθμιση

en: A rectangle with rounded corners
el: Ένα ορθογώνιο με στρογγυλεμένες γωνίες

en: A round magnifying glass
el: Ένας στρογγυλός μεγεθυντικός φακός

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
el: Ένα στοιχείο ελέγχου σεναρίου που σας επιτρέπει να επιλέξετε μία αριθμητική τιμή σύροντας ένα ρυθμιστικό.

en: A scrollable, editable body of text
el: Ένα κυλιόμενο, επεξεργάσιμο σώμα κειμένου

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
el: Ένα κυλιόμενο πεδίο δεδομένων που θα παίρνει διαφορετική τιμή σε κάθε κάρτα του φόντου

en: A separate tab for each letter of the alphabet
el: Μια ξεχωριστή καρτέλα για κάθε γράμμα του αλφαβήτου

en: A simple digital clock
el: Ένα απλό ψηφιακό ρολόι

en: A slider for showing and setting numeric values.
el: Μια μπάρα κύλισης όπου εμφανίζονται και ρυθμίζονται αριθμητικές τιμές.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
el: Μια ομαλή κυματιστή γραμμή, ή ένα καμπύλο στερεό.  Κάντε Shift-κλικ για εμφάνιση λαβών και μετακίνηση των σημείων.  Με χρήση του μενού πλαισίου μπορεί να μετατραπεί σε πολύγωνο και να γίνει "ανοικτό" αντί για κλειστό.

en: A source for single-letter objects
el: Μια πηγή για αντικείμενα μονών γραμμάτων

en: A star
el: Ένα αστέρι

en: A storyboard authoring tool
el: Ένα εργαλείο συγγραφής για Πίνακα εξιστόρησης

en: A straight-sided figure with any number of sides
el: Μια φιγούρα με οποιοδήποτε αριθμό ευθείων πλευρών

en: A structure with tabs
el: Μια δομή με καρτέλες

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
el: Ένα συμμετρικό πολύγωνο στο σχήμα του αστεριού

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
el: Ένα πεδίο κειμένου με στρογγυλεμένο-σκιασμένο περίγραμμα και με μια φανταχτερή γραμματοσειρά.

en: A text field with border
el: Ένα πεδίο κειμένου με πλαίσιο

en: A three-sided polygon.
el: Ένα πολύγωνο με τρεις πλευρές.

en: A tile that will produce a random number in a given range
el: Ένα πλακίδιο που θα παράγει ένα τυχαίο αριθμό μέσα σε ένα πεδίο τιμών

en: A tool for discarding objects
el: Ένα εργαλείο για ξεσκαρτάρισμα αντικειμένων

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
el: Ένα εργαλείο ανακάλυψης μεθόδων μέσω της εισαγωγής δειγματοληπτικών τιμών για παραμέτρους και αποτελέσματα

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
el: Ένα εργαλείο εύρεσης, προβολής και επεξεργασίας όλων των μεθόδων που τα ονόματα τους περιέχουν μια σειρά χαρακτήρων.

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
el: Ένα εργαλείο για εμφάνιση καταλόγου όλων των αντικειμένων με σενάριο μέσα στο έργο.

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να δείτε και να διαχειριστείτε όλες τις αλλαγές στον κώδικα σε ένα μοναδικό σύνολο αλλαγών

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
el: Ένα εργαλείο το οποίο σας επιτρέπει να περιηγηθείτε σε ένα κατάλογο με διαθέσιμα αντικείμενα

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
el: Ένα εργαλείο περιήγησης σε ένα κατάλογο με διαθέσιμα αντικείμενα

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να ελέγχετε όλα τα εκτελούμενα σενάρια στον κόσμο σας

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να περιηγηθείτε σε ένα νήμα έργων.

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να δείτε και να ελέγξετε όλα τα ενεργά σενάρια στο έργο σας

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
el: Ένα ορθογώνιο ημιδιαφανές και χωρίς περίγραμμα με προκαθορισμένο μέγεθος, παραδίνεται σε μια προβλέψιμη ακολουθία από απαλούς χρωματισμούς

en: A variety of controls and media tools
el: Μία ποικιλία από στοιχεία ελέγχου και εργαλεία πολυμέσων

en: A workbench for seing and editing wave forms
el: Ένας χώρος εργασίας για προβολή και επεξεργασία μορφών ήχου

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
el: Αποδοχή των αλλαγών που έγιναν εδώ ως μια νέα σειρά σελίδων γι' αυτό το βιβλίο

en: Add a new page after this one
el: Προσθήκη μια νέας σελίδας μετά από αυτή

en: Add column break
el: Προσθήκη αλλαγής στήλης

en: All Scripts
el: Όλα τα σενάρια

en: Allows you to control numerous options
el: Σας επιτρέπει να ελέγχεται διάφορες επιλογές

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
el: Σας επιτρέπει να καθορίσετε που θα εμφανιστούν τα σχόλια στους πίνακες σχολιασμών των περιηγητών, κλπ.

en: Alphabet
el: Αλφάβητο

en: An ellipse or circle
el: Μια έλλειψη ή κύκλος

en: An indicator of how fast your system is running
el: Μια ένδειξη της ταχύτητας του συστήματος σας

en: An object that presents the things within it in a column
el: Ένα αντικείμενο το οποίο αναπαριστά σε μια στήλη τα αντικείμενα που περιέχει

en: An object that presents the things within it in a row
el: Ένα αντικείμενο το οποίο αναπαριστά σε μια γραμμή τα αντικείμενα που περιέχει

en: Annotations
el: Σημειώσεις

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
el: Είστε βέβαιος ότι θέλετε
    να διαγράψετε αυτή τη σελίδα
    μαζί με ό,τι υπάρχει πάνω της;

en: Are you sure you want to quit Etoys?
el: Θέλετε σίγουρα να βγείτε από το Etoys;

en: Arrow
el: Βέλος

en: Atoms, mate
el: Άτομα, ταίρι

en: Background Field
el: Πεδίο παρασκηνίου

en: Background Label
el: Ετικέτα παρασκηνίου

en: Basic
el: Βασική

en: Book
el: Βιβλίο

en: Book may be open in some other project
el: Το βιβλίο ίσως είναι ανοικτό σε κάποιο άλλο έργο

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Bouncing Atoms
el: Χοροπηδηχτά Άτομα

en: BouncingAtoms
el: ΧοροπηδηχτάΆτομα

en: Browser
el: Περιηγητής

en: Browser Reentry
el: Επανεισαγωγή στο περιηγητή

en: Building icons
el: Κτίσιμο εικονιδίων

en: Button
el: Κουμπί

en: ButtonDown?
el: Κουμπί Πατημένο;

en: ButtonUp?
el: Κουμπί Σηκωμένο;

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
el: Κουμπιά για εκτέλεση, σταμάτημα ή βηματική εκτέλεση σεναρίων

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
el: ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτή η λειτουργία θα καταστρέψει όλα τα κοινόχρηστα 
     πτερύγια, έτσι ώστε δεν θα εμφανίζονται σε 
     *οποιοδήποτε* έργο.  Εάν, αργότερα, θελήσετε να τα φέρετε πάλι
     πίσω, θα πρέπει να τα επανεργοποιήσετε , από
     αυτό το μενού, όπου και θα δημιουργείται η τυπική ομάδα
     των προεπιλεγμένων κοινόχρηστων πτερυγίων.
     Θέλετε οπωσδήποτε να προχωρήσετε και να αφαιρέσετε
     όλα τα κοινόχρηστα πτερύγια αυτή τη στιγμή;

en: CLEAR
el: ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
el: Μπορεί να φορτωθεί μόνο μια απλή μορφή
    σε ένα έργο mvc μέσω αυτού του μηχανισμού.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Caption for this button?
el: Λεζάντα για αυτό το κουμπί;

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
el: Προειδοποίηση -- αυτό είναι οριστικό!  Θέλετε
    πραγματικά να το κάνετε αυτό;

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
el: Προειδοποίηση -- αυτή η εντολή θα αφαιρέσει
    οριστικά το πτερύγιο, έτσι ώστε δε θα είναι πλέον
    διαθέσιμο σε αυτό το έργο αλλά ούτε και στα υπόλοιπα έργα.
    Θέλεις πραγματικά να το κάνετε αυτό;

en: Change Set
el: Ομάδα αλλαγών

en: Change Sorter
el: Ταξινομητής Αλλαγών

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
el: Έλεγχος του διακομιστή της Squeak για οποιεσδήποτε αλλαγές στον κώδικα, και φόρτωση όποιων αλλαγών βρεθούν.

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα καθοριστεί ως χρώμα παρασκηνίου για όλες τις σελίδες του βιβλίου

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
el: Επιλέξτε ένα φύλλο για καταστροφή, από την αναδυόμενη λίστα που εμφανίζεται

en: Choose a font and style
el: Επιλογή γραμματοσειράς και στυλ

en: Choose a sound
    (it is now
el: Επιλογή ενός ήχου
    (είναι τώρα

en: Choose a super swiki:
el: Επιλέξτε ένα super swiki:

en: Choose an effect
    (it is now {1})
el: Επιλογή ενός εφέ
    (είναι τώρα {1})

en: Choose magnification
    (currently {1})
el: Επιλογή μεγέθυνσης
    (προς το παρόν {1})

en: Choose one of the following conditions
el: Επιλέξτε μια από τις ακόλουθες καταστάσεις

en: Choose orientation...
el: Επιλογή προσανατολισμού...

en: Click here to choose your language.
el: Πατήστε εδώ για να επιλέξετε τη γλώσσα σας.

en: Click here to get a menu of options for this book.
el: Πατήστε εδώ για να αναδυθεί ένα μενού επιλογών για αυτό το βιβλίο.

en: Click here to start or finish painting.
el: Κάντε κλικ εδώ για να αρχίσετε ή να ολοκληρώσετε τη ζωγραφική.

en: Clock
el: Ρολόι

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close WaveEditor
el: Κλείσιμο Επεξεργαστή ήχων

en: Codec
el: Κωδικοποιητής

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
el: Το χρώμα αναφέρεται μόνο σε καρτέλα πτερυγίου όταν η 
     καρτέλα είναι κείμενο ή "συμπαγής".   Αυτή η καρτέλα είναι
     ορισμένη σαν γραφικό, οπότε η επιλογή-χρώματος
     δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

en: Column
el: Στήλη

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
el: Δημιουργία ενός νέου πτερύγιο.  Μπορείτε αργότερα να το μετατρέψετε σε ένα κοινόχρηστο πτερύγιο αν το επιθυμείτε.

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
el: Δημιουργία της προεπιλεγμένης ομάδας κοινόχρηστων πτερυγίων που θα χρησιμοποιούνται από μεταγενέστερες εκδόσεις του περιβάλλοντος ανάπτυξης της Squeak

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Curvy Arrow
el: Καμπυλωτό Βέλος

en: Define as jump end
el: Ορισμός ως άλματος τέλους

en: Define as jump start
el: Ορισμός ως άλματος έναρξης

en: Delete this page
el: Διαγραφή αυτής της σελίδας

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
el: Καταστροφή όλων των κοινόχρηστων πτερυγίων και απενεργοποίηση της χρήσης τους από όλα τα έργα.

en: Destroy flap named...
el: Καταστροφή πτερυγίου με το όνομα...

en: Destroy thread <{1}> ?
el: Καταστροφή νήματος <{1}> ;

en: Digital Clock
el: Ψηφιακό ρολόι

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
el: Θέλετε οπωσδήποτε να πετάξετε
    αυτό που μόλις ζωγραφίσατε;

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
el: Λοξό σύρσιμο για
    να περιστραφεί η 
    εικόνα σας.

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
el: Σύρσιμο πάνω και κάτω για αλλαγή
    του μεγέθους
    της εικόνας σας.

en: Drop this icon to grab a patch from the screen with a lasso.
el: Αποθέστε αυτό το εικονίδιο για να αρπάξετε ένα επίθεμα από την οθόνη με το λάσο.

en: Drop this icon to start painting a new object.
el: Αποθέστε αυτό το εικονίδιο για να ξεκινήσετε να ζωγραφίζετε ένα νέο αντικείμενο.

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
el: Αποθέστε το μέσα σε μια περιοχή για να ξεκινήσετε να φτιάχνετε εκεί μια νέα ζωγραφιά

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
el: Κάθε σελίδα θα είναι ένα αρχείο στον διακομιστή.  
    Θέλετε οι αριθμοί των σελίδων να είναι τα ονόματα των αρχείων;
    Ή θέλετε να ονομάσετε κάθε αρχείο με όνομα της προτίμησής σας;

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
el: Κάθε φορά που αποκτάτε κάποιο από αυτά τα απαλού χρωματισμού, ημιδιαφανή και χωρίς περίγραμμα ορθογώνια, το χρώμα τους θα είναι διαφορετικό από την προηγούμενη φορά.

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: Empty!
el: Άδειο!

en: Enter a new label for this button
el: Εισάγετε μια νέα ετικέτα για αυτό το κουμπί

en: Enter the new full-scale value...
el: Εισάγετε μια νέα τιμή πλήρους κλίμακας...

en: Escape Browser
el: Έξοδος από τον περιηγητή

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
el: Καθορισμός ενός ηχητικού εφέ που θα μπορεί να χρησιμοποιείται όταν υπάρχει μετάβαση μεταξύ δυο σελίδων αυτού του βιβλίου.

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
el: Καθορισμός ενός οπτικού εφέ που θα μπορεί να χρησιμοποιείται σε όλες τις μεταβάσεις μεταξύ των σελίδων αυτού του βιβλίου

en: Event Recorder
el: Καταγραφέας γεγονότων

en: FIND
el: ΕΥΡΕΣΗ

en: Fancy Text
el: Περίτεχνο κείμενο

en: Fewer controls
el: Λιγότερα εργαλεία ελέγχου

en: File List
el: Λίστα Αρχείων

en: File name? (".ps" will be added to end)
el: Όνομα αρχείου; (το ".ps" θα προστεθεί στο τέλος)

en: Final page
el: Τελική σελίδα

en: Finding possible loop points...
el: Εύρεση πιθανών σημείων επανάληψης...

en: First page
el: Πρώτη σελίδα

en: First project in thread
el: Πρώτο έργο στο νήμα

en: Flap
el: Πτερύγιο

en: Flap problem
el: Πρόβλημα στο πτερύγιο

en: Flaps
el: Πτερύγια

en: Flaps are like drawers on the edge of the screen, which can be opened so that you can use what is inside them, and closed when you do not need them.  They have many possible uses, a few of which are illustrated by the default set of flaps you can get as described below.
    
     'Shared flaps' are available in every morphic project.  As you move from project to project, you will see these same shared flaps in each, though there are also options, on a project-by-project basis, to choose which of the shared flaps should be shown, and also momentarily to suppress the showing of all shared flaps.   
    
     To get started using flaps, bring up the desktop menu and choose 'flaps...', and make the menu stay up by choosing 'keep this menu up'.  If you see, in this flaps menu,  a list of flap names such as 'Squeak', 'Tools', etc., it means that shared flaps are already set up in your image.  If you do not see the list, you will instead see a menu item that invites you to 'install default shared flaps'; choose that, and new flaps will be created, and the flaps menu will change to reflect their presence.
    
     'Project flaps' are flaps that belong to a single morphic project.  You will see them when you are in that project, but not when you are in any other morphic project.
    
     If a flap is set up as a parts bin (such as the default Tools and Supplies flaps), you can use it to create new objects -- just open the flap, then find the object you want, and drag it out; when the cursor leaves the flap, the flap itself will snap closed, and you'll be left holding the new object -- just click to place it exactly where you want it.
    
     If a flap is *not* set up as a parts bin (such as the default 'Squeak' flap at the left edge of the screen) you can park objects there (this is an easy way to move objects from project to project) and you can place your own private controls there, etc.  Everything in the default 'Squeak' flap (and all the other default flaps, for that matter) is there only for illustrative purposes -- every user will want to fine-tune the flaps to suit his/her own style and needs.
    
     Each flap may be set up to appear on mouseover, dragover, both, or neither.  See the menu items described below for more about these and other options.
    
     You can open a closed flap by clicking on its tab, or by dragging the tab toward the center of the screen
    
     You can close an open flap by clicking on its tab or by dragging the tab back off the edge of the screen.
    
     Drag the tab of a flap to reposition the tab and to resize the flap itself.  Repositioning starts when you drag the cursor out of the original tab area.
    
     If flaps or their tabs seem wrongly positioned or lost, try issuing a restoreDisplay from the screen menu.
    
     The red-halo menu on a flap allows you to change the flap's properties.   For greatest ease of use, request 'keep this menu up' here -- that way, you can easily explore all the options in the menu.
    
     tab color...				Lets you change the color of the flap's tab.
     flap color...				Lets you change the color of the flap itself.
    
     use textual tab...		If the tab is not textual, makes it become textual.
     change tab wording...	If the tab is already textual, allows you to edit
    							its wording.
    
     use graphical tab...		If the tab is not graphical, makes it become
    							graphical.
     choose tab graphic...	If the tab is already graphical, allows you
    							to change the picture.
    
     use solid tab...			If the tab is not solid, makes it become solid, i.e.
    							appear as a solid band of color along the
    							entire length or width of the screen.
    
     parts-bin behavior		If set, then dragging an object from the flap
    							tears off a new copy of the object.
    
     dragover				If set, the flap opens on dragover and closes
    							again on drag-leave.
    
    
     mouseover				If set, the flap opens on mouseover and closes
    							again on mouse-leave. 
    
     cling to edge...			Governs which edge (left, right, top, bottom)
    							the flap adheres to.
    
     shared					If set, the same flap will be available in all projects; if not, the
    							flap will will occur only in one project.
    
     destroy this flap		Deletes the flap.
    
     To define a new flap, use 'make a new flap', found in the 'flaps' menu.
    
     To reinstate the default system flaps, you can use 'destroy all shared flaps' from the 'flaps' menu, and once they are destroyed, choose 'install default shared flaps'.
    
     To add, delete, or edit things on a given flap, it is often wise first to suspend the flap's mouse-over and drag-over sensitivity, so it won't keep disappearing on you while you're trying to work with it.
    
     Besides the three standard flaps delivered with the default system, there are two other flaps readily available on demand from the 'flaps' menu -- one is called 'Stack Tools', which provides some tools useful for building stack-like content, the other is called 'Painting', which provides a quick way to make a new painting.  Simply clicking on the appropriate checkbox in the 'flaps' menu will toggle the corresponding flap between being visible and not being visible in the project.
el: Τα πτερύγια είναι όπως τα συρτάρια στην άκρη της οθόνης, που μπορεί να ανοίξουν έτσι ώστε να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτά είναι μέσα τους και να κλείσουν όταν δεν τα χρειάζεστε.  Έχουν πολλές πιθανές χρήσεις, μερικές από τις οποίες εμφανίζονται στο σύνολο προεπιλεγμένων φύλλων που μπορείτε να βρείτε όπως περιγράφονται παρακάτω.
    
     Τα «κοινόχρηστα πτερύγια» είναι διαθέσιμα σε κάθε έργο «μορφών».  Καθώς μετακινείστε από έργο σε έργο, θα δείτε αυτά τα ίδια κοινά πτερύγια σε κάθε έργο, υπάρχει όμως επίσης η δυνατότητα, σε μια βάση έργο-από-έργου, να επιλεγούν ορισμένα από τα κοινά πτερύγια που θέλουμε να παρουσιαστούν, καθώς επίσης να γίνει μια προσωρινή άρση της παρουσίασης όλων των κοινών πτερυγίων.   
    
     Για να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε τα πτερύγια, ανοίξτε το μενού της επιφάνειας εργασίας, κάντε κλικ στην επιλογή 'πτερύγια…' και για να παραμείνει το μενού αυτό στην οθόνη κάντε κλικ στην επιλογή «διατήρηση αυτού του μενού μπροστά».  Εάν βλέπετε, στο μενού  πτερυγίων,  έναν κατάλογο ονομάτων φύλλων όπως «Squeak», «Εργαλεία», κλπ., αυτό σημαίνει ότι τα κοινά πτερύγια βρίσκονται ήδη εγκατεστημένα στην εικόνα σας. Εάν δεν βλέπετε τον κατάλογο αυτό, θα δείτε αντ' αυτού ένα αντικείμενο μενού που σας προτρέπει για «εγκατάσταση κοινών προεπιλεγμένων πτερυγίων». Αν το επιλέξετε, τα νέα πτερύγια θα δημιουργηθούν, και το μενού πτερυγίων θα αλλάξει για να απεικονίζει την παρουσία τους.
    
     Τα «πτερύγια έργου» είναι πτερύγια που ανήκουν σε ένα ενιαίο έργο «μορφών».  Θα τα δείτε όταν είστε σε εκείνο το συγκεκριμένο έργο, αλλά όχι όταν είστε σε οποιοδήποτε άλλο έργο «μορφών».
    
     Όταν ένα πτερύγιο έχει οριστεί ως ένα δοχείο αντικειμένων (όπως τα προεπιλεγμένα πτερύγια Εργαλείων και Προμηθειών), τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δημιουργήσετε νέα αντικείμενα -- απλά ανοίξτε το φύλλο, κατόπιν βρείτε το αντικείμενο που θέλετε, σύρετε το έξω και όταν ο δρομέας αφήσει το πτερύγιο, το ίδιο το πτερύγιο θα κλείσει αυτόματα και θα μείνετε κρατώντας το νέο αντικείμενο. Τότε αποθέστε το νέο αντικείμενο -- απλά κάνοντας κλικ για να το τοποθετήσετε ακριβώς εκεί που το θέλετε.
    
     Όταν ένα πτερύγιο *δεν* δεν έχει οριστεί ως ένα δοχείο αντικειμένων (όπως το προεπιλεγμένο πτερύγιο «Squeak» στην αριστερή άκρη της οθόνης), τότε μπορείτε να αποθέσετε αντικείμενα σ' αυτό (αυτό είναι ένας εύκολος τρόπος για να μετακινηθούν αντικείμενα από έργο σε έργο) και μπορείτε να τοποθετήσετε τα δικά σας ιδιωτικά στοιχεία ελέγχου εκεί, κλπ.  Ό,τι βρίσκεται στο προεπιλεγμένο πτερύγιο «Squeak» (και όλα τα άλλα προεπιλεγμένα πτερύγια, για το συγκεκριμένο θέμα) είναι εκεί μόνο για παραδειγματικούς λόγους -- ο κάθε χρήστης όταν θέλει μπορεί να καθορίσει με ακρίβεια τα πτερύγια της εφαρμογής για να ανταποκριθεί στο ύφος και τις ανάγκες του.
    
     Κάθε πτερύγιο μπορεί να οριστεί έτσι ώστε να εμφανίζεται στο πέρασμα του ποντικιού (mouseover), στη μεταφορά-εντός (dragover), ή και σε κανένα.  Δείτε τις επιλογές του μενού που περιγράφονται παρακάτω για περισσότερα πάνω σ' αυτές αλλά και για άλλες επιλογές.
    
     Μπορείτε να ανοίξετε ένα κλειστό πτερύγιο κάνοντας κλικ στην καρτέλα του, ή με σύρσιμο της καρτέλας του προς το κέντρο της οθόνης
    
     Μπορείτε να κλείσετε ένα ανοικτό πτερύγιο κάνοντας κλικ στην καρτέλα του  ή με σύρσιμο του καρτέλας του ξανά πίσω στην άκρη της οθόνης.
    
     Σύρετε την καρτέλα ενός πτερυγίου για επανατοποθέτηση του καρτέλας του ή και για αλλαγή μεγέθους του ίδιου του πτερυγίου.  Η επανατοποθέτηση αρχίζει όταν σέρνετε το δρομέα έξω από την αρχική περιοχή της καρτέλας.
    
     Εάν τα πτερύγια ή οι καρτέλες τους φαίνονται λάθος τοποθετημένα ή εξαφανισμένα, προσπαθήστε να κάνετε αίτηση μιας επαναφοράς οθόνης από το μενού της οθόνης.
    
     Το κόκκινο πλαίσιο του μενού ενός πτερυγίου σας επιτρέπει να αλλάξετε τις ιδιότητες του πτερύγιου. Για μεγαλύτερη ευκολία, υπάρχει η επιλογή «διατήρησης του μενού μπροστά» --όπου με αυτό τον τρόπο, μπορείτε εύκολα να εξερευνήσετε όλες τις επιλογές του μενού.
    
     χρώμα καρτέλας…				Σας επιτρέπει να αλλάξετε το χρώμα της καρτέλας του πτερυγίου.
     χρώμα πτερυγίου…				Σας επιτρέπει να αλλάξετε το χρώμα του ίδιου του πτερυγίου.
    
    χρήση καρτέλας με κείμενο…		Εάν η καρτέλα δεν είναι κείμενο, μετατρέπεται σε κείμενο.
     αλλαγή διατύπωσης καρτέλας…	Εάν η καρτέλα είναι ήδη μια καρτέλα κειμένου, σας επιτρέπει να αλλάξετε
    							την διατύπωσή του.
    
     χρήση καρτέλας με γραφικά…		Εάν η καρτέλα δεν είναι καρτέλα με γραφικά, μετατρέπεται σε
    καρτέλα με γραφικά.
     επιλογή γραφικού καρτέλας…\ tΕάν η καρτέλα είναι ήδη καρτέλα με γραφικά, σας επιτρέπει
    							να αλλάξετε την εικόνα για το γραφικό της.
     χρήση συμπαγούς καρτέλας...			Εάν η καρτέλα δεν είναι συμπαγής, μετατρέπεται σε συμπαγή, δηλ.
    							εμφανίζεται σαν μια συμπαγή απόχρωση σε ολόκληρο
    							το μήκος ή το πλάτος της οθόνης.
    
     συμπεριφορά ως δοχείου αντικειμένων		Εάν οριστεί, τότε σέρνοντας ένα αντικείμενο από το πτερύγιο
    							δημιουργείται ένα νέο αντίγραφο του αντικειμένου.
    
     μεταφορά-εντός(dragover)				Εάν οριστεί, το πτερύγιο ανοίγει στη μεταφορά-εντός (dragover) και κλείνει
    							ξανά στην μεταφορά-εκτός (drag-leave)
    
    
     πέρασμα ποντικιού(mouseover)				Εάν οριστεί, το πτερύγιο ανοίγει στο πέρασμα του ποντικιού (mouseover) και κλείνει
    							ξανά έξοδο του ποντικιού(mouse-leave).
    
     προσκόλληση στην πλευρά...			Καθορίζει σε ποια πλευρά (αριστερά, δεξιά, πάνω, κάτω)
    							θα είναι προσκολλημένο το πτερύγιο.
    
     κοινόχρηστο					Εάν οριστεί, το πτερύγιο θα είναι διαθέσιμο σε όλα τα έργα εάν όχι,
    							το πτερύγιο θα εμφανίζεται μόνο σε ένα έργο.
    
     καταστροφή φύλλου		Διαγράφει το πτερύγιο.
    
     Για να καθορίσετε ένα νέο πτερύγιο, χρησιμοποιείστε την επιλογή «δημιουργία νέου πτερυγίου», η οποία βρίσκεται στο μενού «πτερύγια».
    
     Για να επανεγκαταστήσετε τα προεπιλεγμένα πτερύγια του συστήματος, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επιλογή «καταστροφή όλων των κοινόχρηστων πτερυγίων» από το μενού «πτερύγια», και μόλις καταστραφούν, επιλέξτε «εγκατάσταση προεπιλεγμένων κοινόχρηστων πτερυγίων».
    
     Για να προσθέσετε, να διαγράψετε, ή να επεξεργαστείτε τα στοιχεία ενός συγκεκριμένου πτερύγιου, μια σοφή πρακτική είναι πρώτα να ακυρώσετε την ευαισθησία του πτερύγιου στο πέρασμα-ποντικιού και στη μεταφορά-εντός, έτσι ώστε αυτό να μην εξαφανίζεται κατά την προσπάθεια να εργαστείτε μαζί του.
    
     Εκτός από τα τρία τυποποιημένα πτερύγια που παραδίδονται με το προεπιλεγμένο σύστημα, υπάρχουν ακόμα δύο πτερύγια διαθέσιμα από το μενού «πτερύγια» -- το ένα ονομάζεται «εργαλεία στοίβας», το οποίο παρέχει μερικά εργαλεία χρήσιμα για περιεχόμενα είδους στοίβας, και το άλλο καλείται «ζωγραφική», το οποίο παρέχει ένα γρήγορο τρόπο για να γίνει μια νέα ζωγραφιά.  Κάνοντας απλά κλικ στο κατάλληλο πλαίσιο επιλογής του μενού «πτερύγια» γίνεται εναλλαγή στο αντίστοιχο φύλλο  μεταξύ της ορατής του παρουσίας ή όχι μέσα στο έργο.

en: Flasher
el: Συσκευή φλας

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
el: Ξέχασα όλες τις αλλαγές που έγιναν εδώ και αφαίρεσε τον ταξινομητή

en: Frame Rate
el: Ρυθμός Εναλλαγής Πλαισίων

en: FrameRate
el: ΡυθμόςΕναλλαγήςΚαρέ

en: Frequency:
el: Συχνότητα:

en: GO TO
el: ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
el: Παρουσιάζει ένα παράθυρο με λεπτομερείς πληροφορίες για την χρήση των πτερυγίων.

en: Go to another project
el: Μετάβαση σε άλλο έργο

en: Go to this mark
el: Μετάβαση σ' αυτό το σημάδι

en: Go to top of document
el: Μετάβαση στη κορυφή του εγγράφου

en: Grab Patch
el: Αρπαγή επιθέματος

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Gradient (slanted)
el: Διαβάθμιση (λοξή)

en: Graph
el: Γράφημα

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
el: Ομαδοποίηση όλων των τυπικών κοινόχρηστων πτερυγίων κατά μήκος της κάτω άκρης της οθόνης

en: Grouped by category
el: Ομαδοποιημένα κατά κατηγορία

en: Hand Magnifier
el: Μεγεθυντής χεριού

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
el: Έχει μερικά γενικώς-χρήσιμα στοιχεία ελέγχου· είναι επίσης μέρος όπου μπορείτε να "τοποθετήσετε" αντικείμενα

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hide tabs
el: Απόκρυψη καρτελών

en: Holder
el: Θήκη

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
el: Διατηρεί οποιαδήποτε ποσότητα κειμένου- έχει γραμμή κύλισης

en: I cannot find that project
el: Δεν μπορώ να βρω αυτό το έργο

en: I need a name
el: Χρειάζομαι ένα όνομα

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
el: Αν επιλεχθεί, αυτό το πτερύγιο θα είναι διαθέσιμο σε όλα τα μορφικά έργα· αν όχι, θα είναι αποκλειστικά σε αυτό το έργο.,

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
el: Όταν είναι ενεργό, τα εργαλεία ελέγχου σελίδας (όταν υπάρχουν), θα εμφανιστούν στην κορυφή του βιβλίου, διαφορετικά θα εμφανιστούν στο κάτω μέρος του

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
el: Όταν οριστεί, μια σειρά με εργαλεία ελέγχου σελίδας θα εμφανιστεί στην κορυφή του βιβλίου

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
el: Όταν οριστεί, τα κουμπιά διακοπή-βήμα-εκκίνηση, που βρίσκονται στο εσωτερικό της σελίδας, θα χειρίζονται μόνο σενάρια αντικειμένων  που βρίσκονται μέσα στη σελίδα

en: If set, the book page occupies the entire screen
el: Όταν οριστεί, η σελίδα του βιβλίου καταλαμβάνει ολόκληρη την οθόνη

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
el: Όταν οριστεί, η πρώτη σελίδα του βιβλίου θα θεωρείται ότι είναι η επόμενη σελίδα μετά την τελευταία σελίδα, έτσι ώστε αν πατάμε συνεχώς τα κουμπιά επόμενο ή προηγούμενο θα γίνεται ένας συνεχής κύκλος μεταξύ όλων των σελίδων του βιβλίου

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
el: Όταν οριστεί, μια πιο σύντομη μορφή των εργαλείων ελέγχου σελίδας θα χρησιμοποιείται όταν αυτά εμφανίζονται

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
el: Όταν έχει οριστεί, και αλλάξει το μέγεθος του βιβλίου, τότε όλες οι σελίδες του θα αλλάξουν μέγεθος αυτόματα.

en: Index:
el: Ευρετήριο:

en: Instrument name?
el: Όνομα οργάνου;

en: Is there a newer version of this project ?
el: Υπάρχει νεότερη έκδοση αυτού του έργου;

en: Joystick
el: Χειριστήριο

en: Just for Fun
el: Έτσι για πλάκα

en: KEEP
el: ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ

en: Lasso
el: Λάσο

en: Last project in thread
el: Τελευταίο έργο στο νήμα

en: Lets you record and play back interactions
el: Σας επιτρέπει την εγγραφή και αναπαραγωγή αλληλεπιδράσεων

en: Loop cycles:
el: Κύκλοι επανάληψης:

en: Loop end:
el: Τέλος επανάληψης:

en: Loop length:
el: Διάρκεια επανάληψης:

en: Magnifier
el: Μεγεθυντής

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
el: Δημιουργία μιας πλήρης αποτύπωσης της τρέχουσας κατάστασης της εικόνας πάνω στο δίσκο.

en: Make a new Project
el: Δημιουργία νέου έργου

en: Make a painting
el: Δημιουργία ζωγραφιάς

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
el: Ορισμός όλων των σελίδων αυτού του βιβλίου με ίδιο μέγεθος με την παρούσα σελίδα.

en: Maximum value?
el: Μέγιστη τιμή;

en: Menu
el: Μενού

en: Message Names
el: Ονόματα μηνύματος

en: Method Finder
el: Εύρεση μεθόδου

en: Minimum value?
el: Ελάχιστη τιμή;

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
el: Τροποποίηση του παλιού βιβλίου, ή δημιουργία ενός νέου
    βιβλίου με κοινή χρήση των σελίδων του;

en: More commands
el: Περισσότερες εντολές

en: More controls
el: Περισσότερα εργαλεία ελέγχου

en: Morph
el: Μορφή

en: Move selection to top of page
el: Μετακίνηση επιλογής στη κορυφή της σελίδας

en: Movie Player
el: Αναπαραγωγέας ταινιών

en: Multi-page structures
el: Πολυσέλιδες δομές

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: MyBook
el: Το βιβλίο μου

en: NEW
el: ΝΕΟ

en: NEXT >
el: ΕΠΟΜΕΝΟ >

en: Name of file to write:
el: Όνομα του αρχείου προς εγγραφή:

en: Name this thread.
el: Ονομάστε αυτό το νήμα.

en: Navigator
el: Περιηγητής

en: Navigator Flap
el: Πτερύγιο περιήγησης

en: New thickness:
el: Νέο πάχος:

en: Newer?
el: Νεότερο;

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Card
el: Επόμενη Κάρτα

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Next project
el: Επόμενο έργο

en: Next:
el: Επόμενο:

en: NextPage
el: Επόμενη σελίδα

en: Number of atoms?
el: Αριθμός ατόμων;

en: OK
el: ΟΚ

en: Object Catalog
el: Κατάλογος Aντικειμένων

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Objects Catalog
el: Κατάλογος αντικειμένων

en: Okay
el: Εντάξει

en: Old book
    New book sharing old pages
el: Παλιό βιβλίο
    Νέο βιβλίο με κοινή χρήση παλιών σελίδων

en: Open a menu
el: Άνοιγμα ενός μενού

en: PUBLISH IT!
el: ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ!

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
el: Περιηγητής Πακέτων:  όπως ο Περιηγητής Συστήματος , αλλά με μια επιπρόσθετη κατηγορία πάνω αριστερά με ομάδες που ονομάζονται "πακέτα"

en: Packages
el: Πακέτα

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
el: Η σελίδα δεν διαθέτει διεύθυνση.  Στείλτε πρώτα τη σελίδα στον εξυπηρετητή.

en: Page?
el: Σελίδα;

en: Paint
el: Ζωγραφιά

en: Painting
el: Ζωγραφική

en: Parts bin
el: Κάδος στοιχείων

en: PianoKeyboard
el: Πλήκτρα Πιάνου

en: Picture
el: Εικόνα

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play After
el: Αναπαραγωγή μετά

en: Play Before
el: Αναπαραγωγή πριν

en: Play Loop
el: Αναπαραγωγή επανάληψης

en: Play after cursor
el: Αναπαραγωγή μετά την θέση του δείκτη

en: Play before cursor
el: Αναπαραγωγή πριν την θέση του δείκτη

en: Play sound
el: Αναπαραγωγή ήχου

en: Play the loop
el: Αναπαραγωγή της επανάληψης

en: Players
el: Παίκτες

en: Playfield
el: Χώρος δοκιμών

en: Please a new label for this button
el: Παρακαλώ εισάγετε μια νέα ετικέτα για το κουμπί

en: Please confirm name for library...
el: Παρακαλούμε επιβεβαιώστε το όνομα της βιβλιοθήκης...

en: Please confirm name for save...
el: Παρακαλούμε επιβεβαιώστε το όνομα για αποθήκευση...

en: Please name this thread.
el: Παρακαλώ ονομάστε αυτή την αλληλουχία.

en: Please name your new sound
el: Παρακαλούμε ονομάστε τον νέο σας ήχο

en: Please set the loop end and the approximate frequency
    first, then position the cursor one or more cycles
    before the loop end and try this again.
el: Παρακαλούμε ορίστε το τέλος της επανάληψης και την κατά προσέγγιση
    συχνότητα πρώτα, μετά τοποθετήστε τον δείκτη κατά ένα η περισσότερους
    τον δείκτη κατά ένα η περισσότερους κύκλους πριν από την επανάληψη και προσπαθήστε ξανά.

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τα ορίσματα που θα σταλούν
    στον στόχο όταν αυτό το κουμπί πατιέται κατά περιόδους

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τον επιλογέα ο οποίος
    θα αποσταλεί στο στόχο όταν πατηθεί αυτό το κουμπί

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τον επιλογέα στον οποίο
    θα σταλεί ο στόχος όταν πατηθεί αυτό το κουμπί

en: Polygon
el: Πολύγωνο

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Prev
el: Προηγ

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous Card
el: Προηγούμενη Κάρτα

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Previous project
el: Προηγούμενο έργο

en: Previous:
el: Προηγούμενο:

en: PreviousPage
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Print...
el: Εκτύπωση...

en: Processes
el: Διεργασίες

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
el: Περιηγητής έργου:  περιλαμβάνει στοιχεία ελέγχου για πλοήγηση μεταξύ συνδεμένων έργων.  Επίσης υποστηρίζει εύρεση, φόρτωση και δημοσίευση έργων σε ένα κοινόχρηστο περιβάλλον

en: Projects on Parade
el: Έργα σε Παράθεση

en: Provides a type-in pane allowing you to match
el: Παρέχει ένα ταμπλό πληκτρολόγησης που σας επιτρέπει το ταίριασμα

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
el: Τοποθέτηση των προεπιλεγμένων πτερυγίων του etoy: ένα προσαρμοσμένο πτερύγιο Προμηθειών και το πτερύγιο του Περιηγητή

en: QUIT
el: ΕΞΟΔΟΣ

en: Random
el: Τυχαίο

en: Re-enter the browser
el: Είσοδος ξανά από τον περιηγητή

en: Really throw this flap away
el: Οπωσδήποτε, να διαγραφεί το πτερύγιο αυτό

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Record
el: Εγγραφή

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: RoundGlass
el: ΣτρογγυλόςΦακός

en: RoundRect
el: Στρογ.Ορθογ

en: Row
el: Γραμμή

en: SButton
el: κουμπί S

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save the sound
el: Αποθήκευση του ήχου

en: Scriptable Button
el: Προγραμματιζόμενο Κουμπί

en: Scripting
el: Δημιουργία σεναρίου

en: Scrolling Field
el: Κυλιόμενο πεδίο

en: Scrolling Text
el: Κυλιόμενο Κείμενο

en: Set Loop End
el: Ορισμός τέλους επανάληψης

en: Set Loop Start
el: Ορισμός αρχής επανάληψης

en: Set One Cycle
el: Ορισμός ενός κύκλου

en: Set loop end at cursor
el: Ορισμός τέλους επανάληψης στο σημείο του δείκτη

en: Set one cycle
el: Ορισμός ενός κύκλου

en: Set the loop start at cursor
el: Ορισμός αρχής επανάληψης στο σημείο του δείκτη

en: Set transition
el: Καθορισμός μετάβασης

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show tabs
el: Εμφάνιση καρτελών

en: Shows two change sets side by side
el: Εμφανίζει δύο σύνολα αλλαγών δίπλα-δίπλα

en: Simple Text
el: Απλό Κείμενο

en: Slider
el: Μπάρα κύλισης

en: Some hints about how to use Stacks
el: Μερικές συμβουλές για το πως χρησιμοποιούνται οι Στοίβες

en: Sound
el: Ήχος

en: Sound Recorder
el: Αναπαραγωγέας Ήχου

en: SoundRecorder
el: Εγγραφέας Ήχου

en: Stack
el: Στοίβα

en: Stack Help
el: Βοήθεια για τη Στοίβα

en: Stack Tools
el: Εργαλεία Στοίβας

en: Star
el: Αστέρι

en: Start a new project
el: Δημιουργία νέου έργου

en: Status
el: Κατάσταση

en: Sticky Pad
el: Αυτοκόλλητο

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop options
el: Επιλογές διακοπής

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
el: Κουμπιά Διακοπή, Βήμα και Έναρξη για τον άμεσο έλεγχο όλων σεναρίων σας.  Το εργαλείο μπορεί ακόμα να  "ανοιχθεί"  για το έλεγχο μεμονωμένων σεναρίων στο έργο σας.

en: Storyboard
el: Πίνακας εξιστόρησης

en: Sugar Navigator Flap
el: Πτερύγιο περιήγησης του Sugar

en: Supplies
el: Προμήθειες

en: Supplies Flap
el: Πτερύγιο Προμηθειών

en: TOSS
el: ΑΠΟΡΙΨΗ

en: TabbedPalette
el: Παλέτα με καρτέλες

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Tape to read
el: Κασέτα για ανάγνωση

en: Tape to write
el: Κασέτα για εγγραφή

en: Tell a friend about this project
el: Πείτε σε έναν φίλο για αυτό το έργο

en: Tell!
el: Πες!

en: Test
el: Δοκιμή

en: Test the note
el: Δοκιμή της νότας

en: Text
el: Κείμενο

en: Text (border)
el: Κείμενο (πλαίσιο)

en: Text that you can edit into anything you desire.
el: Κείμενο το οποίο μπορείτε να επεξεργαστείτε σε οτιδήποτε επιθυμείτε.

en: Text that you can edit into anything you wish
el: Κείμενο το οποίο μπορείτε να επεξεργαστείτε σε ότι θέλετε

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
el: Ο "Κατάλογος αντικειμένων"  σας επιτρέπει να περιηγηθείτε και να λάβετε αντίγραφα πολλών ειδών αντικειμένων.
    
    Θα βρείτε τον Κατάλογο αντικειμένων στο πτερύγιο των Προμηθειών
    
    Υπάρχουν τρεις τρόποι να χρησιμοποιήσετε τον Κατάλογο αντικειμένων, που αντιστοιχούν στις τρεις καρτέλες στην κορυφή:
    
    αλφαβητικά - εμφανίζει ξεχωριστά κουμπιά για α, β, γ, κλπ.  Κάντε κλικ σε οποιοδήποτε κουμπί, και θα δείτε εικονίδια όλων των αντικειμένων των οποίων το όνομα ξεκινάει με εκείνο το γράμμα.
    
    εύρεση - εμφανίζει μια μπάρα πληκτρολόγησης για αναζήτηση.  Πληκτρολογήστε κάτι εκεί, και θα εμφανιστούν στην κάτω μπάρα εικονίδια όλων των αντικειμένων των οποίων το όνομα ταιριάζει με αυτό που πληκτρολογήσατε.
    
    κατηγορίες - παρέχει κουμπιά που αναπαριστούν κατηγορίες με σχετικές επιλογές. Κάντε κλικ σε ένα κουμπί για να δείτε τα εικονίδια όλων των αντικειμένων στην κατηγορία.
    
    Όταν ο κέρσορας μένει για λίγο πάνω στο εικονίδιο ενός αντικειμένου, εμφανίζεται βοήθεια σε μπαλόνι για το αντικείμενο.
    
    Όταν σύρετε ένα εικονίδιο από τον Κατάλογο αντικειμένων, θα δημιουργηθεί ένα νέο αντίγραφο του· το νέο αντικείμενο θα τοποθετηθεί εκεί που θα κάνετε το επόμενο κλικ.

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
el: Το πτερύγιο από μόνο του χρειάζεται
     να ανοιχτεί πριν να μπορέσει κανείς
     να αλλάξει  το χρώμα του.

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
el: Ο πρωτότυπος, βελτιστοποιημένος εξομοιωτής αναπήδησης ατόμων από τον John Maloney

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
el: Η ώρα της ημέρας.  Αν επιθυμείτε να δείτε δευτερόλεπτα πατήστε πάνω στο μενού μου.

en: This book is already open in some other project
el: Αυτό το βιβλίο είναι ήδη ανοικτό σε κάποιο άλλο έργο

en: This book is already open in some project
el: Αυτό το βιβλίο είναι ήδη ανοικτό σε κάποιο έργο

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
el: Αυτό το βιβλίο έχει επισημανθεί με "διατήρηση σε ένα αρχείο".
    Μερικές σελίδες χρησιμοποιούν έναν κοινό αναπαραγωγέα.
    Αποθήκευση του ιδιοκτήτη αυτού του βιβλίου.

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
el: Αυτό είναι το πλαίσιο ενός ενσωματωμένου έργου. Κάντε κλικ στα χρωματιστά πλαίσια:
    μπλε - μεγέθυνση ή σμίκρυνση
    κίτρινο - προβολή εφαρμογής
    κόκκινο - εργοστασιακή προβολή
    κυανό - πλήρης προβολή
    λευκό - πλήρης εισαγωγή στο έργο

en: This is the only project in this thread
el: Αυτό είναι το μόνο έργο σε αυτό το νήμα

en: ThreadNavigator
el: Περιηγητής Νήματος

en: Tile
el: Πλακίδιο

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
el: Πλακίδια για να καταλαβαίνουμε πότε το πλήκτρο του ποντικιού είναι πατημένο

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
el: Πλακίδια για να καταλαβαίνουμε πότε το πλήκτρο του ποντικιού είναι σηκωμένο

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
el: Για να διαγράψετε ένα αντικείμενο, βάλτε το σε οποιονδήποτε κάδο απορριμμάτων. Για να προβάλετε, και ίσως να ανακτήσετε, αντικείμενα που έχουν πεταχτεί, κάντε διπλό κλικ σε οποιονδήποτε κάδο απορριμμάτων. Τα πράγματα διατηρούνται στον κάδο απορριμμάτων αν η προτίμηση "διατήρηση Απορριμμάτων" έχει ενεργοποιηθεί, αλλιώς διαγράφονται αμέσως

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
el: Πολύ λίγα δείγματα μετά από την θέση του δείκτη για δημιουργία FFT.

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
el: Εργαλεία δημιουργία Στοίβας. Προειδοποίηση! Ισχυρά αλλά νέα και ελάχιστα τεκμηριωμένα

en: Tools useful when doing tile scripting
el: Χρήσιμα εργαλεία όταν κάνετε σενάρια για πλακίδια

en: Transcript
el: Καταγραφή συστήματος

en: Trash
el: Σκουπίδια

en: Triangle
el: Τρίγωνο

en: Trim
el: Περικοπή

en: Type here and all entries that match will be shown.
el: Πληκτρολογήστε εδώ και θα εμφανιστούν όλες οι καταχωρήσεις που ταιριάζουν.

en: Type name or fragment:
el: Πληκτρολογήστε όνομα ή τεμάχιο:

en: UNDO
el: ΑΝΑΙΡΕΣΗ

en: Um, no, let me reconsider
el: Χμμ, όχι, αφήστε με να το ξανασκεφτώ

en: Undo or redo the last undoable action
el: Αναίρεση ή ακύρωση αναίρεσης της τελευταίας αναιρέσιμης ενέργειας

en: Unnamed Flap
el: Ανώνυμο πτερύγιο

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
el: Χρήση των αριθμών των σελίδων
    Πληκτρολόγηση των ονομάτων των αρχείων
    Αποθήκευση σε νέα τοποθεσία (με χρήση των αριθμών των σελίδων)
    Αποθήκευση σε νέα τοποθεσία (με πληκτρολόγηση των ονομάτων)
    Αποθήκευση νέου βιβλίου με κοινή χρήση παλιών σελίδων

en: Use the full screen
el: Χρήση της πλήρους οθόνης

en: Use this to grab a rectangular patch from the screen
el: Χρησιμοποιήστε το για να αδράξετε ένα ορθογώνιο επίθεμα από την οθόνη

en: Value:
el: Τιμή:

en: WaveEditor
el: Επεξεργαστής ήχων

en: Where should the new flap cling?
el: Που θα προσκολληθεί το νέο πτερύγιο;

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
el: Αν τα πτερύγια θα εμφανιστούν στο έργο τώρα ή όχι.

en: Widgets
el: Μικροεφαρμογές

en: Wording for this flap:
el: Όνομα του πτερυγίου:

en: Workspace
el: Χώρος Εργασίας

en: Yes
el: Ναι

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
el: Φαίνεται να ζωγραφίζετε ένα σχέδιο.
    Θέλετε να συνεχίζετε και να δημοσιεύσετε το έργο με το εργαλείο ζωγραφικής;

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
el: Επιλέξατε ένα {1}.
    Δεν μπορώ να χειριστώ τέτοιου τύπου ήχους.

en: a menu of palette-related controls
el: ένα μενού με στοιχεία ελέγχου σχετικά με την παλέτα

en: a sound of duration
el: ένας ήχος διάρκειας

en: a tool for discarding objects
el: ένα εργαλείο για ακύρωση αντικειμένων

en: about flaps...
el: περί των πτερυγίων...

en: about this system
el: περί του συστήματος

en: accept
el: αποδοχή

en: add a new page just like this one to0 the book.
el: προσθήκη μιας νέας σελίδας στο βιβλίο ακριβώς όπως αυτή.

en: add journal file
el: προσθήκη αρχείου ημερολογίου

en: add palette menu
el: προσθήκη παλέτας μενού

en: add voice controls
el: προσθήκη στοιχείων ελέγχου φωνής

en: adjust scale...
el: ρύθμιση κλίμακας...

en: advanced...
el: για προχωρημένους...

en: all (default)
el: όλα (προεπιλογή)

en: alphabetic
el: αλφαβητικά

en: background color
el: χρώμα παρασκηνίου

en: become the Standard palette
el: να γίνει η βασική παλέτα

en: book...
el: βιβλίο...

en: border color...
el: χρώμα περιγράμματος...

en: border width...
el: πλάτος περιγράμματος...

en: button
el: κουμπί

en: buttonDown
el: κουμπί κάτω

en: buttonUp
el: κουμπί πάνω

en: can't undo
el: αδυναμία αναίρεσης

en: categories
el: Κατηγορίες

en: change action selector
el: Επιλογέας αλλαγής ενέργειας

en: change arguments
el: αλλαγή ορισμάτων

en: change font
el: αλλαγή γραμματοσειράς

en: change label
el: αλλαγή ετικέτας

en: change label wording...
el: αλλαγή διατύπωσης ετικέτας...

en: change label...
el: αλλαγή ετικέτας...

en: change tab wording...
el: αλλαγή διατύπωσης καρτέλας...

en: change tilt and zoom keys
el: Αλλαγή κουμπιών κλίσης και μεγέθυνσης

en: change when to act
el: αλλαγή χρόνου δράσης

en: choose blocking color
el: επιλέξτε χρώμα φραγμού

en: choose denominator...
el: επιλογή παρονομαστή...

en: choose graphic...
el: επιλογή γραφικού...

en: choose loop start
el: επιλογή αρχής επανάληψης

en: choose new colors for tabs
el: επιλογή νέου χρώματος για καρτέλες

en: choose new graphic...
el: επιλογή νέου γραφικού...

en: choose passing color
el: επιλέξτε χρώμα περάσματος

en: clear new-page prototype
el: εκκαθάριση προτύπου νέας σελίδας

en: clear new-page template
el: εκκαθάριση προτύπου νέας σελίδας

en: clear target
el: εκκαθάριση στόχου

en: click here to find out version information
el: κάντε κλικ εδώ για να βρείτε πληροφορίες της έκδοσης

en: cling to edge... (current: {1})
el: κρατήστε στην άκρη... (τρέχουσα: {1})

en: compact flap
el: συμπαγές πτερύγιο

en: copy page url to clipboard
el: αντιγραφή διεύθυνσης ιστοσελίδας στο πρόχειρο

en: create a new thread
el: δημιουργία νέου νήματος

en: create an icon representing this page
el: δημιουργία ενός εικονιδίου που θα αναπαριστά αυτή τη σελίδα

en: create thread of all projects
el: δημιουργία νήματος για όλα τα έργα

en: currently using solid tab
el: αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται συμπαγής καρτέλα

en: debug...
el: αποσφαλμάτωση...

en: delete this page
el: διαγραφή αυτής της σελίδας

en: destroy all shared flaps
el: καταστροφή όλων των κοινόχρηστων πτερυγίων

en: destroy flap...
el: καταστροφή πτερυγίου...

en: destroy this flap
el: καταστροφή αυτού του πτερύγιου

en: destroy this thread
el: καταστροφή αυτού του νήματος

en: disable bookmark action
el: απενεργοποίηση δραστηριότητας σελιδοδείκτη

en: dismiss
el: απόρριψη

en: display 24-hour
el: προβολή 24-ώρου

en: dissolve
el: διάλυση

en: down
el: κάτω

en: down left
el: κάτω αριστερά

en: down right
el: κάτω δεξιά

en: duplicate this page
el: δημιουργία αντιγράφου της σελίδας

en: edit an existing camera script
el: επεξεργασία ενός υπάρχοντος σεναρίου της κάμερας

en: edit project info
el: επεξεργασία πληροφοριών έργου

en: edit this thread
el: επεξεργασία αυτού του νήματος

en: enable bookmark action
el: ενεργοποίηση δραστηριότητας σελιδοδείκτη

en: exchange source and screen
el: εναλλαγή πηγής και πλέγματος

en: exit full screen
el: έξοδος από την πλήρη οθόνη

en: fewer page controls
el: λιγότερα εργαλεία ελέγχου σελίδας

en: fewer sides
el: λιγότερες πλευρές

en: file out
el: εξαγωγή αρχείου

en: fill
el: γέμισμα

en: find
el: εύρεση

en: find a project
el: εύρεση ενός έργου

en: find a project (more places)
el: εύρεση ενός έργου (περισσότερα μέρη)

en: find again
el: εύρεση πάλι

en: find any file
el: εύρεση οποιουδήποτε αρχείου

en: find...
el: εύρεση...

en: flap color...
el: χρώμα πτερύγιου...

en: flap tab
el: καρτέλα πτερύγιου

en: flap:
el: πτερύγιο:

en: flaps
el: πτερύγια

en: french door
el: γαλλική θύρα

en: get sound from lib
el: λήψη ήχου από την βιβλιοθήκη

en: go directly to a page, if you know its page-number
el: άμεση μετάβαση σε μια σελίδα, εάν γνωρίζετε τον αριθμό της

en: go to page...
el: μετάβαση στη σελίδα...

en: goto page
el: μετάβαση στη σελίδα

en: grab original morph
el: άρπαξε μια αρχική μορφή

en: grab stamp from screen
el: αρπαγή σφραγίδας από την οθόνη

en: gradient color
el: χρώμα διαβάθμισης

en: hand me a bookmark for this page
el: δημιούργησε ένα σελιδοδείκτη γι' αυτή τη σελίδα

en: hand me a thumbnail for this page
el: δημιούργησε μια μικρογραφία γι' αυτή τη σελίδα

en: hide page controls
el: απόκρυψη εργαλείων ελέγχου σελίδας

en: horizontal pan
el: οριζόντια μετατόπιση

en: in
el: μέσα

en: in h
el: εντός οριζ

en: insert a page
el: εισαγωγή σελίδας

en: insert new project
el: εισαγωγή νέου έργου

en: inspect
el: επιθεώρηση

en: install classic etoy flaps
el: εγκατάσταση των κλασσικών πτερυγίων του etoy

en: install developers' flaps
el: εγκατάσταση πτερυγίων προγραμματιστών

en: install olpc etoy flaps
el: εγκατάσταση πτερυγίων etoy του olpc

en: jump to <{1}>
el: μετάβαση στο <{1}>

en: jump to loop end
el: μετάβαση στο τέλος της επανάληψης

en: jump to loop start
el: μετάβαση στην αρχή της επανάληψης

en: jump within this thread
el: μεταβείτε σε αυτό το νήμα

en: just had one!
el: Μόλις είχα ένα!

en: keep all pages the same size
el: διατήρηση όλων των σελίδων στο ίδιο μέγεθος

en: keep in one file
el: διατήρηση σε ένα αρχείο

en: keyStroke
el: πάτημα πλήκτρου

en: last command
el: τελευταία εντολή

en: left
el: αριστερά

en: load as book
el: φόρτωση ως βιβλίο

en: load code updates
el: φόρτωση ενημερώσεων κώδικα

en: magnification
el: μεγέθυνση

en: magnification...
el: μεγέθυνση...

en: make 1-column book
el: δημιουργία 1 - στήλη βιβλίου

en: make 2-column book
el: δημιουργία 2 - στήλη βιβλίου

en: make 3-column book
el: δημιουργία 3 - στήλη βιβλίου

en: make 4-column book
el: δημιουργία 4 - στήλη βιβλίου

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
el: δημιουργία ενός αντικειμένου σελιδοδείκτη, στον οποίο όταν κάνουμε κλικ, το βιβλίο θα πηγαίνει στη σελίδα αυτή.

en: make a flex morph
el: δημιουργία μιας εύκαμπτης μορφής

en: make a galley of me
el: δημιουργία μιας συλλογής μου

en: make a new flap
el: δημιουργία ενός νέου πτερυγίου

en: make a thread of projects in this book
el: δημιουργία μια αλληλουχίας έργων στο βιβλίο αυτό

en: make all pages the same size as this page
el: όλες τις σελίδες να έχουν το ίδιο μέγεθος με αυτή τη σελίδα

en: make this the template for new pages
el: ορισμός αυτού ως πρότυπο για τις νέες σελίδες

en: make unlooped
el: χωρίς επανάληψη

en: make unpitched
el: χωρίς τόνο

en: more commands
el: περισσότερες εντολές

en: more sides
el: περισσότερες πλευρές

en: navigation
el: περιήγηση

en: new wording for this tab:
el: νέα διατύπωση για αυτή την καρτέλα:

en: next page
el: επόμενη σελίδα

en: none
el: κανένα

en: not found
el: δεν βρέθηκε

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
el: άνοιγμα ενός εργαλείου που σας επιτρέπει να ταξινομείτε τις σελίδες του βιβλίου.

en: open as bookmorph
el: άνοιγμα ως βιβλίο μορφής

en: out
el: εκτός

en: out h
el: εκτός οριζ

en: page back
el: μία σελίδα πίσω

en: page controls at top
el: εργαλεία ελέγχου σελίδας στην κορυφή

en: page controls short
el: σύντομα εργαλεία ελέγχου σελίδων

en: page controls visible
el: εργαλεία ελέγχου σελίδων ορατά

en: page forward
el: μία σελίδα μπροστά

en: page should already have a url
el: η σελίδα πρέπει να διαθέτει ήδη ένα url

en: parts bin
el: κάδος στοιχείων

en: parts-bin
el: δοχείο αντικειμένων

en: paste book page
el: επικόλληση σελίδας βιβλίου

en: pen color
el: χρώμα πένας

en: pen size
el: μέγεθος πένας

en: play
el: αναπαραγωγή

en: play after cursor
el: αναπαραγωγή μετά τη θέση του δείκτη

en: play before cursor
el: αναπαραγωγή πριν την θέση του δείκτη

en: play loop
el: παίξε επαναλαμβανόμενα

en: play sound
el: αναπαραγωγή ήχου

en: play straight through
el: αναπαραγωγή αμέσως

en: play test note
el: αναπαραγωγή δοκιμαστικής νότας

en: pop out on dragover
el: εμφάνιση κατά το σύρσιμο από πάνω

en: pop out on mouseover
el: εμφάνιση στο πέρασμα του ποντικιού

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
el: πορτραίτο (κατακόρυφα)
    τοπίο (οριζόντια)

en: previous page
el: προηγούμενη σελίδα

en: project loading
el: φόρτωση έργου

en: put shared flaps on bottom
el: τοποθέτηση κοινόχρηστων πτερυγίων στο κάτω μέρος

en: put sound in lib
el: τοποθέτηση ήχου στην βιβλιοθήκη

en: quit without saving
el: έξοδος χωρίς αποθήκευση

en: read sound from disk...
el: ανάγνωση ήχου από τον δίσκο...

en: redo
el: ακύρωση αναίρεσης

en: ref
el: αναφορά

en: reload all from server
el: επαναφόρτωση όλων από τον εξυπηρετητή

en: remember preferred location in this project
el: απομνημόνευση προτιμώμενης τοποθεσίας σε αυτό το έργο

en: repaint
el: ξαναζωγράφισε

en: reset preferred location
el: επαναφορά προτιμώμενης τοποθεσίας

en: reset thumbnails
el: επαναφορά μικρογραφιών

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
el: επαναφορά όλων των σελίδων αυτού του βιβλίου στην αρχική τους κατάσταση, εάν είναι δυνατό.

en: restore this page to its initial condition, if possible.
el: επαναφορά αυτής της σελίδας στην αρχική της κατάσταση, εάν είναι δυνατό.

en: reveal original morph
el: αποκάλυψε μια αρχική μορφή

en: revert
el: αντιστροφή

en: revert entire book
el: ανάκτηση ολόκληρου του βιβλίου

en: revert this page
el: αναστροφή αυτής της σελίδας

en: right
el: δεξιά

en: round
el: στρογγυλό

en: run an existing camera script
el: εκτέλεση ενός υπάρχοντος σεναρίου της κάμερας

en: save
el: αποθήκευση

en: save as new-page prototype
el: αποθήκευση ως πρωτότυπο νέας σελίδας

en: save for later revert...
el: αποθήκευση για αναστροφή αργότερα...

en: save library on disk...
el: αποθήκευση βιβλιοθήκης στον δίσκο...

en: save script
el: αποθήκευση σεναρίου

en: save sound on disk...
el: αποθήκευση ήχου στον δίσκο...

en: scripting area
el: περιοχή επεξεργασίας σεναρίου

en: scrolledIntoView
el: κύλιση μέσα στη προβολή

en: scrolledOutOfView
el: κύλιση έξω από τη προβολή

en: search for text
el: αναζήτηση για κείμενο

en: search for the next occurrence of a string
el: αναζήτηση για την επόμενη εμφάνιση αυτής της συμβολοσειράς

en: search the book for word(s)
el: αναζήτηση στο βιβλίο για λέξη(εις)

en: selection...
el: επιλογή...

en: send all pages to server
el: αποστολή όλων των σελίδων στον εξυπηρετητή

en: send this page to server
el: αποστολή της παρούσας σελίδας στον εξυπηρετητή

en: set action selector
el: ορισμός επιλογέα ενέργειας

en: set atom count
el: ορισμός αριθμού ατόμων

en: set background color for all pages
el: ορισμός χρώματος φόντου για όλες τις σελίδες

en: set channel
el: ορισμός καναλιού

en: set controller
el: ορισμός ελεγκτή

en: set maximum value
el: ορισμός μέγιστης τιμής

en: set minimum value
el: ορισμός ελάχιστης τιμής

en: set page sound
el: καθορισμός ήχου σελίδας

en: set page visual
el: καθορισμός οπτικού εφέ σελίδας

en: set sound effect for all pages
el: καθορισμός ηχητικού εφέ για όλες τις σελίδες

en: set sound effect for this page
el: καθορισμός ηχητικού εφέ γι' αυτήν την σελίδα

en: set target
el: καθορισμός στόχου

en: set visual effect for all pages
el: καθορισμός οπτικού εφέ για όλες τις σελίδες

en: set visual effect for this page
el: καθορισμός οπτικού εφέ γι' αυτήν την σελίδα

en: shared by all projects
el: κοινόχρηστο από όλα τα έργα

en: show FFT
el: εμφάνιση FFT

en: show envelope
el: προβολή φακέλου

en: show full screen
el: προβολή πλήρους οθόνης

en: show infection history
el: προβολή ιστορικού μόλυνσης

en: show more controls
el: εμφάνιση περισσότερων εργαλείων ελέγχου

en: show page breaks
el: εμφάνιση αλλαγής σελίδων

en: show page controls
el: εμφάνιση εργαλείων ελέγχου σελίδας

en: show pointer
el: εμφάνιση δείκτη

en: show screen only
el: εμφάνιση μόνο του πλέγματος

en: show screen over source
el: εμφάνιση πλέγματος πάνω από την πηγή

en: show seconds
el: προβολή δευτερολέπτων

en: show source only
el: προβολή της πηγής μόνο

en: show source screened
el: εμφάνιση της πηγής με πλέγμα

en: simply close this navigator
el: απλά κλείσιμο αυτού του περιηγητή

en: skip over next project ({1})
el: περάστε στο επόμενο έργο ({1})

en: slide away
el: απομάκρυνση ολισθαίνοντας

en: slide border
el: περίγραμμα ολίσθησης

en: slide both
el: ολίσθηση και των δύο

en: slide over
el: ολίσθηση από πάνω

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
el: συγγνώμη, αυτό έρχεται σε 
    αντίθεση με την ονομασία ενός 
    άλλου λήμματος σε αυτό το λεξικό

en: sorry, nothing was saved for this page.
el: συγγνώμη, τίποτε δεν αποθηκεύτηκε γι' αυτή τη σελίδα.

en: sort pages
el: ταξινόμηση σελίδων

en: sort tabs
el: ταξινόμηση καρτελών

en: sound
el: ήχος

en: sound effect for all pages
el: ηχητικό εφέ για όλες τις σελίδες

en: sound effect this page only
el: ηχητικό εφέ μόνο για την παρούσα σελίδα

en: start
el: έναρξη

en: start keyboard navigation with this thread
el: έναρξη περιήγησης μέσω πληκτρολογίου με αυτό το νήμα

en: startInfection
el: έναρξηΜόλυνσης

en: sticky off
el: αυτοκόλλητο όχι

en: sticky on
el: αυτοκόλλητο ναι

en: stop
el: διακοπή

en: stop Etoys
el: διακοπή του Etoys

en: stop at last page
el: διακοπή στην τελευταία σελίδα

en: stop keyboard navigation with this thread
el: διακοπή περιήγησης μέσω πληκτρολογίου με αυτό το νήμα

en: switch to <{1}>
el: εναλλαγή σε <{1}>

en: switch to ascending
el: εναλλαγή σε αύξουσα σειρά

en: switch to descending
el: εναλλαγή σε φθίνουσα σειρά

en: switch to recent projects
el: εναλλαγή στα πρόσφατα έργα

en: tab
el: καρτέλα

en: tab color...
el: χρώμα καρτέλας...

en: tabbedPalette
el: παλέτα με ετικέτες

en: tabs
el: καρτέλες

en: tear off
el: απόσπαση

en: throw it away\keep painting it
el: πετάξτε το\συνεχίστε τη ζωγραφική

en: tools...
el: εργαλεία...

en: track pointer
el: παρακολούθηση δείκτη

en: trim after cursor
el: περικοπή μετά από τη θέση του δείκτη

en: trim before cursor
el: περικοπή πριν από τη θέση του δείκτη

en: turn off truncation
el: απενεργοποίηση περικοπής

en: turn on truncation
el: ενεργοποίηση περικοπής

en: turn reverb off
el: απενεργοποίηση αντήχησης

en: turn reverb on
el: ενεργοποίηση αντήχησης

en: twinkle fatter
el: παχύς σπινθηρισμός

en: twinkle thinner
el: λεπτός σπινθηρισμός

en: uncache page sorter
el: εκκαθάριση τον ταξινομητή σελίδων

en: undo
el: αναίρεση

en: up
el: πάνω

en: up left
el: πάνω αριστερά

en: up right
el: πάνω δεξιά

en: update from original
el: ενημέρωση από το αρχικό

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
el: Η διεύθυνση μιας θέσης για αποθήκευση μιας τυπικής σελίδας αυτού του βιβλίου.
    Πρέπει να ξεκινά με file:// ή ftp://

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
el: url της τοποθεσίας στην οποία αποθηκεύτηκε το ευρετήριο αυτού του βιβλίου.
    Πρέπει να ξεκινά με file:// ή ftp://

en: use graphical label
el: χρήση ετικέτας με γραφικά

en: use graphical tab
el: χρήση καρτέλας με γραφικά

en: use solid tab
el: χρήση συμπαγούς καρτέλας

en: use textual label
el: χρήση ετικέτας με κείμενο

en: use textual tab
el: χρήση καρτέλας κειμένου

en: vertical orientation
el: κάθετος προσανατολισμός

en: vertical pan
el: κατακόρυφη μετατόπιση

en: view pages full-screen
el: προβολή σελίδων σε πλήρη οθόνη

en: viewerFlapTab
el: καρτέλα πτερυγίου απεικονιστή

en: visual and sound effects...
el: οπτικά και ηχητικά εφέ...

en: visual effect for all pages
el: οπτικό εφέ για όλες τις σελίδες

en: visual effect this page only
el: οπτικό εφέ μόνο για την παρούσα σελίδα

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
el: όταν γίνεται κύλιση μέσα στη προβολή του GeeMailMorph

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
el: όταν γίνεται κύλιση έξω από τη προβολή του GeeMailMorph

en: when a keystroke happens and nobody heard it
el: όταν πραγματοποιείται πάτημα ενός πλήκτρου και δεν το ακούει κανένας

en: where is my book?
el: πού είναι το βιβλίο μου;

en: where is the page?
el: πού είναι η σελίδα;

en: whilePressed
el: καθώς πατιέται

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
el: λέξεις προς αναζήτηση.  Η σειρά δεν είναι σημαντική.
    Οι αφετηρίες των λέξεων είναι εντάξει.

en: wrap after last page
el: αναδίπλωση μετά την τελευταία σελίδα

en: you are here
el: είστε εδώ

en: zoom
el: μεγέθυνση

en: zoom frame
el: εστίαση πλαισίου

en: {1} cycles; {2} secs
el: {1} κύκλοι; {2} δευτ

en: {1} events reduced to {2}
el: {1} γεγονότα μειώθηκαν σε {2}

en: {1} is not currently storable
el: Το {1} δεν μπορεί να αποθηκευθεί προς το παρόν
