eToys - en to el translation catalogue (1150 entries)

en: 
    
    Good luck!
el: 
    
    Καλή τύχη!

en:   Auto
el:   Αυτόματα

en:   Help
el:   Βοήθεια

en:   New
el:   Νέο

en:   New game
el:   Νέο παιχνίδι

en:   Play
el:   Παίξτε

en:   Quit
el:   Έξοδος

en:   Redo
el:   Ακύρωση αναίρεσης

en:   Undo
el:   Αναίρεση

en:  Change morph
el:  Αλλαγή μορφής

en:  Mouse-down action
el:  Ενέργεια πατήματος με το ποντίκι

en:  Mouse-down look
el:  Όψη κατά το πάτημα του ποντικιού

en:  Mouse-down repeating
el:  Επανάληψη όταν πατιέται το κουμπί του ποντικιού

en:  Mouse-enter look
el:  Όψη κατά την είσοδο του ποντικιού

en:  Mouse-over highlighting
el:  Επισήμανση στο πέρασμα του ποντικιού

en:  Mouse-up action
el:  Ενέργεια απελευθέρωσης ποντικιού

en:  loss
el:  ήττα

en:  losses
el:  ήττες

en:  menu definition
el:  ορισμός μενού

en:  scripts:
el:  σενάρια:

en:  tile(s) changed to "
el:  πλακίδιο(α) άλλαξε(αν) σε "

en:  tiles reverted to "clink"
el:  έγινε επαναφορά πλακιδιών σε "κουδούνισμα"

en:  win
el:  νίκη

en:  wins
el:  νίκες

en: 's
el: του(ης)

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
el: 1 αν το όρισμα είναι θετικό, -1 αν το όρισμα είναι αρνητικό, 0 αν το όρισμα είναι μηδέν.

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
el: Ένα πεδίο δεδομένων που θα έχει διαφορετική τιμή σε κάθε κάρτα του φόντου

en: A Personal Digital Assistant
el: Ένας Προσωπικός Ψηφιακός Βοηθός

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
el: Ένα παιχνίδι πίνακα που δημιουργήθηκε από τον Τιμ Όλσον, και είναι βασισμένο σε ένα παιχνίδι που γράφτηκε από τον Είτζι Φουκουμότο για UNIX.

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
el: Ένα κουμπί που χρησιμοποιείται με την δημιουργία σεναρίων πλακιδίου. Το σενάριο του θα είναι μια μέθοδος του χώρου δοκιμών που περιέχει

en: A circular shape
el: Ένα κυκλικό σχήμα

en: A device for making sound recordings.
el: Μια συσκευή για δημιουργία ηχογραφήσεων.

en: A fine game of chess
el: Ένα παιχνίδι σκακιού

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
el: Ένα εργαλείο με πέντε ταμπλό όπου σας δίνει τη δυνατότητα να δείτε όλο τον κώδικα στο σύστημα

en: A framework for creating tutorial snippets
el: Ένα πλαίσιο εργασίας για τη δημιουργία εκμάθησης τμημάτων κώδικα

en: A joystick-like control
el: Ένα στοιχείο ελέγχου μορφής χειριστηρίου παιχνιδιών

en: A menu of choices useful for authoring
el: Ένα μενού από χρήσιμες επιλογές για δημιουργία

en: A menu of commands relating to use of projects
el: Ένα μενού εντολών σχετικών με τη χρήση των αντικειμένων

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
el: Ένα μενού από επιλογές σχετικών με το αντικείμενο όπως φαίνεται σαν πεδίο δοκιμών

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
el: Ένα μενού σχετικό με τη χρήση πτερυγίων.   Για καλλίτερα αποτελέσματα, χρησιμοποίησε το "διατήρηση αυτού του μενού πάνω"

en: A multi-paged structure
el: Μια πολυσέλιδη δομή

en: A non-editable picture of something
el: Μια μη-επεξεργάσιμη εικόνα

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
el: Μια μη επεξεργάσιμη εικόνα.   Αν χρησιμοποιείτε την παλέτα της Ζωγραφικής για να φτιάξετε μια εικόνα, μπορείτε να την επεξεργαστείτε αργότερα.

en: A piece of text that will occur on every card of the background
el: Ένα τμήμα κειμένου που θα εμφανίζεται σε κάθε κάρτα του φόντου

en: A place for assembling parts or for staging animations
el: Ένα μέρος όπου συναρμολογούνται κομμάτια ή σκηνοθετούνται κινούμενες παραστάσεις

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
el: Ένα μέρος για εγγραφή "ταινιών γεγονότος" με τη χρήση του Καταγραφέα Γεγονότος

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
el: Ένα μέρος όπου αποθηκεύονται εναλλακτικές εικόνες μιας κινούμενης παράστασης, κλπ.

en: A rectangle
el: Ένα ορθογώνιο

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
el: Ένα ορθογώνιο που συνεχώς αναφέρει το μέγεθος του σε εικονοστοιχεία

en: A rectangular shape, with border and fill style
el: Ένα ορθογώνιο σχήμα, με στυλ πλαισίου και γεμίσματος

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
el: Ένα κυλιόμενο πεδίο δεδομένων που θα παίρνει διαφορετική τιμή σε κάθε κάρτα του φόντου

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
el: Μια σειρά από συνδεδεμένα ευθύγραμμα τμήματα, που μπορεί να είναι ένα κλειστό στερεό, ή μια τεθλασμένη γραμμή.  Κάντε Shift-κλικ για να πάρετε τις λαβές και να κινήσεις τα σημεία.

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
el: Σύντομο κείμενο σε μια όμορφη γραμματοσειρά.  Χρησιμοποιήστε τη λαβή αλλαγής μεγέθους για να αλλάξετε το μέγεθος.

en: A slider for showing and setting numeric values.
el: Μια μπάρα κύλισης όπου εμφανίζονται και ρυθμίζονται αριθμητικές τιμές.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
el: Μια ομαλή κυματιστή γραμμή, ή ένα καμπύλο στερεό.  Κάντε Shift-κλικ για εμφάνιση λαβών και μετακίνηση των σημείων.  Με χρήση του μενού πλαισίου μπορεί να μετατραπεί σε πολύγωνο και να γίνει "ανοικτό" αντί για κλειστό.

en: A star
el: Ένα αστέρι

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
el: Μια ευθεία γραμμή.  Κάντε Shift-κλικ για να πάρετε τις λαβές και να κινήσετε τις άκρες.

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
el: Ένα πεδίο κειμένου με στρογγυλεμένο-σκιασμένο περίγραμμα και με μια φανταχτερή γραμματοσειρά.

en: A tool allowing you to browse any file
el: Ένα εργαλείο που σας δίνει τη δυνατότητα να αναζητήσετε οποιοδήποτε αρχείο

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
el: Ένα εργαλείο που σας δίνει τη δυνατότητα να συγκρίνετε και να χειριστείτε δύο ομάδες αλλαγών ταυτόχρονα

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
el: Ένα εργαλείο που σας δίνει τη δυνατότητα να δείτε τις μεθόδους σε μία μοναδική ομάδα αλλαγών

en: A tool for discarding objects
el: Ένα εργαλείο για ξεσκαρτάρισμα αντικειμένων

en: A tool for discovering methods
el: Ένα εργαλείο για την ανακάλυψη μεθόδων

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
el: Ένα εργαλείο για εύρεση και επεξεργασία μεθόδων που περιέχουν οποιαδήποτε λέξη κλειδί στα ονόματα τους.

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
el: Ένα εργαλείο εύρεσης και χρήσης διάφορων αντικειμένων

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
el: Ένα εργαλείο για εμφάνιση καταλόγου όλων των αντικειμένων με σενάριο μέσα στο έργο.

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
el: Ένα εργαλείο το οποίο σας επιτρέπει να περιηγηθείτε στα πακέτα και να φορτώσετε όποιο θέλετε από το χάρτη Squeak, ένα κατάλογο με κώδικα Squeak που είναι διαθέσιμος στο διαδίκτυο

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
el: Ένα εργαλείο το οποίο σας επιτρέπει να περιηγηθείτε σε ένα κατάλογο με διαθέσιμα αντικείμενα

en: A unique solitaire card game
el: Ένα μοναδικό παιχνίδι πασιέντζας

en: A window for composing text
el: Ένα παράθυρο σύνταξης κειμένου

en: A window used to report messages sent to Transcript
el: Ένα παράθυρο που χρησιμεύει στην αναφορά μηνυμάτων που στάλθηκαν στη καταγραφή συστήματος

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
el: Εγκαταλείψετε αυτό το πιάνο. Αν έχετε κάνει αλλαγές και επιθυμείτε θα μεταδοθούν πίσω στο αρχικό θέατρο-γεγονότος, βεβαιωθείτε για την εφαρμογή τους πριν να εγκαταλείψετε το πιάνο.

en: Abandon existing recording and start a new one.
el: Εγκατάλειψη της τρέχουσας εγγραφής και έναρξη νέας.

en: Abandon this effort and throw away this window
el: Εγκατάλειψη αυτής της προσπάθειας και απόρριψη αυτού του παραθύρου

en: About the Cipher Panel
el: Περί του ταμπλό Κρυπτογράφησης

en: About the Crostic Panel
el: Περί του ταμπλό Ακροστιχίδας

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept(s)
el: Αποδοχή (s)

en: Action:
el: Ενέργεια:

en: Add a new morph
el: Προσθήκη νέας μορφής

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
el: Προσθέστε μία εξωτερική μετάδοση φωνής στην υπάρχουσα ακολουθία εγγραφής γεγονότος

en: Add label
el: Προσθήκη ετικέτας

en: All Scripts
el: Όλα τα σενάρια

en: All scripts in this project
el: Όλα τα σενάρια σε αυτό το έργο

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
el: Επιτρέπει να αλλαχθεί η γραμματοσειρά που εμφανίζονται οι αριθμοί.

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
el: Σας δίνει την δυνατότητα να παρέχεται ένα μήνυμα που να παρουσιάζεται στο χρήστη σαν βοήθεια μπαλονιού, όταν το ποντίκι περνάει πάνω από τα κουμπιά που ενεργοποιούν την αναπαραγωγή της ταινίας αυτού του θεάτρου γεγονότος

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
el: Επιτρέπει να καθοριστεί ένα νέο χρώμα για τους δείκτες του ρολογιού.  Σημείωσε ότι το τρέχον χρώμα *ρολόι* μπορεί να αλλάξει απλά χρησιμοποιώντας το διαχειριστή αναχρωματισμού πλαισίου.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
el: Επιτρέπει να καθοριστεί ένα νέο χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τις απογευματινές ώρες σε κεντρική θέση του ρολογιού. Για τις πρωινές ώρες θα χρησιμοποιηθεί μια ανοιχτότερη απόχρωση του ίδιου χρώματος.

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
el: Μια ακολουθία γεγονότων χρησιμοποιείται για την απεικόνιση και την επεξεργασία της παρτιτούρας, ή της "κασέτας", ή της "ταινίας γεγονότος" ενός Θεάτρου Γεγονότος .
    
    Η ακολουθία δείχνει τρία "κομμάτια", ένα από τα γεγονότα Ποντικιού, ένα για γεγονότα πληκτρολογίου, και ένα για όλα τα άλλα γεγονότα, όπως ο ήχος.
    
    Μπορείτε να *αφαιρέσετε* κάθε στοιχείο από μια ακολουθία γεγονότων επιλέγοντας το με το ποντίκι και αποθέτοντας το οπουδήποτε έξω από την ακολουθία (όπως στην επιφάνεια εργασίας ή στο κάδο απορριμμάτων.)  Αν αμφιβάλλετε για την αφαίρεση ενός στοιχείου, μπορείτε να το τοποθετήσετε  στην επιφάνεια εργασίας, να αναπαράγετε τη διορθωμένη ταινία, και μετά να μαζέψετε πίσω το στοιχείο από την επιφάνεια εργασίας, να το αποθέσετε εκεί που το βρήκατε, και να αναπαράγετε ξανά την ακολουθία για να δείτε τις διαφορές.
    
    Μπορείτε να *επανατοποθετήσετε* κάθε στοιχείο σε μια ακολουθία γεγονότων επιλέγοντας το με το ποντίκι και αποθέτοντας το κάπου άλλου στην ακολουθία.  ΠΡΟΣΟΧΗ:  Στοιχεία στη διαδρομή των γεγονότων ποντικιού δεν πρέπει να αποθέτονται έτσι ώστε να επικαλύπτονται  -- δείτε τη προειδοποίηση παρακάτω κάτω από τις "Συμβουλές".
    
    Μπορείτε να σύρετε διάφορα είδη στοιχείων *μέσα* στην ακολουθία. Για παράδειγμα, μπορείτε να αποθέσετε μία "Μορφή" ή ένα "Πλακίδιο" που λήφθηκε από ένα εγγραφέα ήχου, και μπορείτε να αποθέσετε ένα "κουμπί" που αναπαριστά μία άλλη ακολουθία εγγεγραμμένου γεγονότος (αν και δεν σας το συστήνουμε αυτή την στιγμή .)  Ένας άμεσος τρόπος προσθήκης εξωτερικής μετάδοσης φωνής σε ένα υπάρχον εγγεγραμμένο γεγονός είναι να κάνετε αναπαραγωγή της εγγραφής και την ίδια στιγμή να δημιουργείτε ξεχωριστά κομμάτια  εγγραφών φωνής με τη χρήση ενός διαφορετικού, τυπικού εργαλείου του Squeak για εγγραφή ήχου. Μετά αφού είστε ικανοποιημένοι με την εγγραφή, αποκτήστε μία "μορφή" από το εργαλείο εγγραφής ήχου, και τοποθετήστε το όπου χρειάζεται στην ακολουθία γεγονότων.
    
    Μπορείτε να *αλλάξετε το μέγεθος* στοιχείων στη διαδρομή του "ποντικιού" της ακολουθίας γεγονότων. Όταν προσαρμόσετε ή συρρικνώσετε μία ακολουθία ποντικιού, τα γεγονότα μέσα στην ακολουθία επαναχαρτογραφούνται γραμμικά στην ακολουθία  γεγονότων.  [ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην αλλάξετε το μέγεθος ενός στοιχείου ποντικιού έτσι ώστε να επικαλύπτει ένα γειτονικό. Είναι σφάλμα.]
    
    Επιπρόσθετα με την προσθήκη διαφορετικών καταγραφών εξωτερικής φωνής  με τη χρήση του μηχανισμού που περιγράφτηκε στο στοιχείο 3 παραπάνω, υπάρχει ακόμα ένας ενσωματωμένος μηχανισμός στο Θέατρο Γεγονότος. Αν αναπαράγετε ένα υπάρχον καταγεγραμμένο γεγονός στο Θέατρο Γεγονότος, ένα κουμπί "Καταγραφής εξωτερικής φωνής" θα εμφανιστεί. Αν το πατήσετε, η αναπαραγωγή της καταγραφής του γεγονότος θα συνεχίσει και μπορείτε να καταγράψετε μία εξωτερική φωνή σε οποιοδήποτε κομμάτι επιθυμείτε. Όταν έχετε τελειώσει με την εγγραφή του κομματιού, μπορείτε να πατήσετε το κουμπί "Διακοπή καταγραφής εξωτερικής φωνής". Η αναπαραγωγή θα συνεχίσει και μπορείτε στη συνέχεια, σε αυτό το πέρασμα ή οποιοδήποτε μελλοντικό, να προσθέσετε περισσότερα κομμάτια εξωτερικής φωνής. Για να αφαιρέσετε ένα κομμάτι εξωτερικής φωνής, απλά σύρετε το έξω από την ακολουθία γεγονότων. Για να το επανατοποθετήσετε, απλά σηκώστε το με το ποντίκι και αποθέστε το πίσω στην ακολουθία γεγονότων στην επιθυμητή θέση.
    
    Όταν κάνετε μία αλλαγή στην ακολουθία γεγονότων, αυτό θα επιφέρει άμεσες αλλαγές και στην κασέτα του Θεάτρου Γεγονότος, έτσι ώστε όταν αναπαράγετε ξανά την ταινία γεγονότος θα δείτε κατευθείαν την αλλαγή. Αν δεν είστε ευχαριστημένοι με την αλλαγή, υπάρχει ένα επίπεδο "αναίρεσης" διαθέσιμο μέσω του οποίου θα επιστρέψει το Θέατρο Γεγονότος στην κατάσταση που βρισκόταν πριν από την τελευταία επεξεργασία που κάνατε στην ακολουθία γεγονότων. Υπάρχει επίσης ένα επίπεδο "βαθύτερο" της "αναίρεσης" διαθέσιμο που θα αντιστρέψει το Θέατρο Γεγονότος (και μαζί και  και τη συσχετιζόμενη ακολουθία γεγονότων) στην αρχική κατάσταση που βρισκόταν όταν πρωτοξεκινήσατε την ακολουθία γεγονότων.
    
    
    Διαδρομή πληκτρολογίου
    
    Μπορείτε να επανατοποθετήσετε ή να διαγράψετε κάθε στοιχείο της διαδρομής του πληκτρολογίου.
    
    Οι συμβάσεις χρώματος στη διαδρομή πληκτρολογίου: (Αυτές θα αλλάξουν σύντομα!)
    
    	Λευκό	Απλά μικρός χαρακτήρας, χωρίς το πάτημα πλήκτρου τροποποίησης
    	Κόκκινο		Πάτημα πλήκτρου Shift
    	Πράσινο	Πάτημα πλήκτρου Alt
    	Κίτρινο	Πάτημα πλήκτρου Control
    
    	Κίτρινο	A χαρακτήρας "διαστήματος"
    	Κυανό		A χαρακτήρας "backspace" 
    
    Μη εκτυπώσιμοι χαρακτήρες φαίνονται σε κόκκινο με τη τιμή ascii, π.χ. #13 για χαρακτήρα "return".
    
    *Σημαντικά βοηθήματα*
    
    (1)  Για να επισημάνετε ένα αντικείμενο μέσα στην ακολουθία γεγονότων, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο SHIFT καθώς κάνετε κλικ στο αντικείμενο.
    
    (2)  ΜΗΝ επανατοποθετήσετε ή αλλάξετε το μέγεθος των στοιχείων της διαδρομής ποντικιού έτσι ώστε κάθε δύο να από αυτά να επικαλύπτονται. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τα γεγονότα που αναπαρίσταται από τα δύο στοιχεία να μπερδευτούν και να μην είναι δυνατός ο χωρισμός τους, εν και η μίξη θα έχει αναπάντεχα αποτελέσματα. Είναι σφάλμα που επιτρέπεται την απόθεση στοιχείων της διαδρομής ποντικιού έτσι ώστε αυτά να επικαλύπτονται. Για αυτό παρακαλώ, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ! Αν γίνει κατά λάθος, ίσως είναι καλλίτερα να αναιρέσετε την ενέργεια σας.

en: An analog clock face
el: Μια επιφάνεια αναλογικού ρολογιού

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
el: Σημείο προσάρτησης συνδέσμων, που μπορείτε να ενσωματώσετε σε μια άλλη Μορφή.

en: An ellipse or circle
el: Μια έλλειψη ή κύκλος

en: An elliptical or circular shape
el: Ένα σχήμα έλλειψης ή κυκλικού σχήματος

en: An example of how to use double-click in moprhic
el: Παράδειγμα χρήσης του διπλού κλικ στο μορφικό αντικείμενο

en: An extreme-wide-angle lens
el: Ένας εξαιρετικά ευρυγώνιος φακός

en: An eye which follows the cursor
el: Ένα μάτι που ακολουθεί τον δείκτη

en: Are you sure you want to discard all typing?
el: Είσαι σίγουροι ότι θέλεις να απορρίψετε όλη την πληκτρολόγηση;

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
el: Ως υποδείξεις, θα σας δοθούν οι πέντε μεγαλύτερες απαντήσεις.
    Θέλετε οπωσδήποτε να το κάνετε;

en: BMP file
el: αρχείο BMP

en: Background Field
el: Πεδίο παρασκηνίου

en: Background Label
el: Ετικέτα παρασκηνίου

en: Basic
el: Βασική

en: Book
el: Βιβλίο

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
el: Φέρνει σαν ανοιχτό παράθυρο Μηνύματος Ονομάτων εμπρός, δημιουργεί ένα νέο αν χρειαστεί και το θέτει ως ενεργό παράθυρο

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
el: Φέρνει ένα ανοιχτό παράθυρο καταγραφής συστήματος μπροστά, διαφορετικά  δημιουργεί ένα νέο αν χρειαστεί και το θέτει ως ενεργό παράθυρο

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
el: Φέρνει ένα ανοιγμένο ταξινομητή αλλαγών μπροστά, δημιουργώντας ένα αν χρειαστεί και τον κάνει ως ενεργό παράθυρο

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
el: Φέρνει ένα ανοιχτό κατάλογο Αρχείων  μπροστά, δημιουργεί ένα νέο αν χρειαστεί και το θέτει ως ενεργό παράθυρο

en: Building Viewers...
el: Χτίσιμο απεικονιστών...

en: Button
el: Κουμπί

en: Button Properties for {1}
el: Ιδιότητες κουμπιού για {1}

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel(l)
el: Ακύρωση (l)

en: Cards Left:
el: Κάρτες που απομένουν:

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
el: Προσοχή! Αυτή η μέθοδος μπορεί να έχει
    αλλαχτεί αλλού από την στιγμή που ξεκινήσατε
    να την επεξεργάζεστε εδώ.  Αποδοχή;

en: Caution: this is broken!
el: Προσοχή: αυτό είναι λανθασμένο!

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
el: Κέντρο περιστροφής (κρατήστε κάτω το πλήκτρο shift και σύρετε για να το αλλάξετε)

en: Change character
el: Αλλαγή χαρακτήρα

en: Change color (press shift for more properties)
el: Αλλαγή χρώματος (πατήστε shift για περισσότερες επιλογές)

en: Change font
el: Αλλαγή γραμματοσειράς

en: Change scale
el: Αλλαγή κλίμακας

en: Change size (press shift to preserve aspect)
el: Αλλαγή μεγέθους (πατήστε το πλήκτρο shift για να εξασφαλίσετε την αναλογία)

en: Change style
el: Αλλαγή στυλ

en: Change the color of this object
el: Αλλαγή του χρώματος αυτού του αντικειμένου

en: Change the size of this object
el: Αλλαγή του μεγέθους αυτού του αντικειμένου

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
el: Οι αλλαγές δεν έχουν αποθηκευτεί.
    Είναι εντάξει να χαθούν αυτές οι αλλαγές;

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
el: Έλεγχος της τρέχουσας ομάδας για διακοπές, αναφορές στην καταγραφή συστήματος, κτλ. και αν βρεθεί κάτι τέτοιο, άνοιγμα ενός περιηγητή καταλόγου μηνυμάτων για λεπτομερή παρουσίαση όλων των πιθανών διαρροών.

en: Chess
el: Σκάκι

en: ChineseCheckers
el: Κινέζικη ντάμα

en: Choose a background color
el: Αλλαγή χρώματος φόντου

en: Choose a display depth
el: Επιλέξτε ένα βάθος χρωμάτων οθόνης

en: Choose a file
    to load
el: Επιλέξτε ένα αρχείο
    για φόρτωση

en: Choose a line color
el: Επιλογή χρώματος γραμμής

en: Choose a new graphic
el: Επιλογή νέου γραφικού

en: Choose a version to restore
el: Επιλέξτε μια έκδοση για να γίνει επαναφορά

en: Choose another year
el: Επιλέξτε άλλο έτος

en: Choose font:
el: Επιλογή γραμματοσειράς:

en: Choose forward direction
el: Επιλέξτε κατεύθυνση προς τα μπροστά

en: Choose one of the following conditions
el: Επιλέξτε μια από τις ακόλουθες καταστάσεις

en: Choose orientation...
el: Επιλογή προσανατολισμού...

en: Choose the font for this list
el: Επιλέξτε την γραμματοσειρά για αυτήν τη λίστα

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
el: Επιλέξτε τις βασικές γραμματοσειρές για χρήση σε κώδικα, καταλόγους, μενού, ονομασίες παραθύρων, κτλ.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
el: Επιλέξτε ποιο χρώμα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την επισήμανση κειμένου στο Μορφικό.

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
el: Επιλέξτε ποιο χρώμα να χρησιμοποιηθεί για την επισήμανση του ταμπλό που έχει την εστίαση του πληκτρολογίου

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
el: Επιλέξτε ποιο χρώμα να χρησιμοποιηθεί για το σημείο εισαγωγής κειμένου στο Μορφικό.

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
el: Επιλέξτε ποια φυσική συσκευή συσχετίζεται με το χειριστήριο.

en: Cipher
el: Κρυπτογράφηση

en: Circle
el: Κύκλος

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
el: Κάντε κλικ εδώ για να μπείτε
    στο έργο με όνομα 
    "{1}"

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
el: Κάντε κλικ εδώ για να ανοίξετε ένα μικρό παράθυρο που θα σας δώσει τη δυνατότητα να καθορίσετε ποιοι τύποι σχολίων, με ποια σειρά, θα εμφανίζονται στα ταμπλό σχολίων των περιηγητών και των άλλων εργαλείων

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Clock
el: Ρολόι

en: Close the topmost window if possible.
el: Κλείσιμο αν είναι δυνατόν του πιο μπροστινού παραθύρου.

en: Collapse
el: Σύμπτυξη

en: Connectors
el: Σύνδεσμοι

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
el: Δημιουργία ενός αρχείου καταγραφής των αλλαγών (πηγαίνοντας πίσω όσο επιθυμείτε) και άνοιγμα ενός παραθύρου για το αρχείο.

en: Create a new change set and make it the current one.
el: Δημιουργα μιας νέας ομάδας αλλαγών και ορισμός της ως την τρέχουσα.

en: Creates a new morphic project
el: Δημιουργία νέου μορφικού έργου

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
el: Δημιουργία νέου έργου του κλασσικού στυλ "mvc"

en: Crostic
el: Ακροστιχίδα

en: Crostic Hints
el: Υποδείξεις Ακροστιχίδας

en: Current:
el: Τρέχουσα:

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Debug (press shift to inspect morph)
el: Αποσφαλμάτωση (πατήστε το shift για να επιθεωρήσετε τη μορφή)

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
el: Διαγραφή αυτού του αντικειμένου -- προειδοποίηση -- μπορεί να είναι καταστροφικό!

en: Delete\Keep
el: Διαγραφή\Διατήρηση

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
el: Διαγράφει όλες τις μη-παραθυρικές μορφές που βρίσκονται στον κόσμο.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
el: Διαγράφει όλα τα παράθυρα που δεν έχουν μη αποθηκευμένες επεξεργασίες κειμένου.

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
el: Προβολή αυτής της ταινίας γεγονότων σε μία μορφή που η παρτιτούρα της μπορεί να προβληθεί και να επεξεργαστεί.

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
el: Θέλετε πραγματικά να κλείσετε όλα τα παράθυρα
    εκτός από εκείνα με τις αλλαγές που δεν έγιναν αποδεκτές;

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
el: Θέλετε οπωσδήποτε να διαγράψετε το
    έργο με το όνομα {1}
    μαζί με όλα τα περιεχόμενα του;

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
el: Είσαι σίγουροι ότι θέλετε οπωσδήποτε να ακυρώσετε όλα τα αντικείμενα
    τα οποία δε βρίσκονται μέσα σε παράθυρα;

en: Document
el: Έγγραφο

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
el: Διπλό-κλικ πάνω μου για να αλλάξετε το χρώμα μου, 
    μονό-κλικ πάνω μου για να αλλάξετε το χρώμα των ορίων μου, 
    κρατήστε το κουμπί του ποντικιού πατημένο μέσα μου και μετακινήστε το 
    για να μεγαλώσω (αν είμαι κόκκινο) ή να μικρύνω (αν είμαι μπλε).

en: DoubleClick
el: ΔιπλόΚλικ

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
el: Σύρετε εδώ για να αλλάξετε τις επαναλήψεις του κουμπιού όταν πατιέται το κουμπί του ποντικιού

en: Drag in here to change the halo width
el: Σύρετε μέσα για να αλλάξετε το πλάτος του πλαισίου

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
el: Ρίξτε μια άλλη μορφή εδώ για να αλλάξετε το στόχο και την ενέργεια του κουμπιού. (Μόνο μερικές μορφές λειτουργούν)

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
el: Ρίξτε εδώ μια άλλη μορφή για να αλλάξετε την εμφάνιση αυτού του κουμπιού όταν το ποντίκι.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
el: Ρίξτε εδώ μια άλλη μορφή για να αλλάξετε την εμφάνιση αυτού του κουμπιού όταν γίνεται κλικ με το ποντίκι σε αυτό.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
el: Ρίξτε εδώ μια άλλη μορφή για να αλλάξετε την εμφάνιση αυτού του κουμπιού. Ή κάντε κλικ για να δείτε ένα μενού με τις πιθανές μορφές αντικατάστασης.

en: Duplicate
el: Διπλότυπο

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
el: Διπλότυπο (πατήστε shift για τη δημιουργία συγγένειας)

en: ENTER ACTIVE
el: ΕΝΕΡΓΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
el: Κάθε γραμμή αναπαριστά ένα γεγονός στην αναπαράσταση σειράς γεγονότων

en: Edit the balloon help text for
el: Επεξεργασία του κειμένου βοήθειας μπαλονιού για

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
el: Επεξεργαστείτε τη βοήθεια μπαλονιού που θα χρησιμοποιηθεί για κουμπιά αναπαραγωγής που φτιάχτηκαν για αυτή τη ταινία γεγονότος

en: Elapsed Time:
el: Χρόνος που πέρασε:

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: Embed {1} into...
el: Ενσωμάτωση {1} στο...

en: Emphasis & alignment
el: Έμφαση και στοίχιση

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
el: Ορισμός διακεκομμένης γραμμής ως εξής:
    { μήκος μεγάλης παύλας. μήκος μικρής παύλας. χρώμα μικρής παύλας }
    Η μεγάλη παύλα έχει το κανονικό χρώμα του περιγράμματος.
    Κενή τιμή σημαίνει αφαίρεση των χαρακτηριστικών διακεκομμένης γραμμής.
    [Σημείωση: Μπορούν να δοθούν 5 τιμές όπως π.χ. {10. 5. Χρώμα άσπρο. 0. 3}
    όπου η 4η τιμή είναι μηδενική, και η 5η τιμή είναι ο αριθμός των εικονοστοιχείων
    βάσει των οποίων θα μετακινούνται οι παύλες σε κάθε βήμα της κινούμενης εικόνας]

en: Enter an expression that create the target
el: Εισάγετε μία έκφραση που δημιουργεί το στόχο

en: Enter grid size
el: Εισάγετε μέγεθος πλέγματος

en: Enter new value (0 - 1.0)
el: Εισαγωγή νέας τιμής (0 - 1.0)

en: Event Roll
el: Ακολουθία γεγονότων

en: Event Roll for
el: Ακολουθία γεγονότων για

en: Event Theatre
el: Θέατρο γεγονότων

en: Event Theatre menu Definition
el: Ορισμός μενού Θεάτρου γεγονότων

en: Event-Roll Options
el: Επιλογές ακολουθίας γεγονότων

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
el: Ανάπτυξη όλων των συμπτυγμένων παραθύρων και των άλλων αντικειμένων πίσω στην αρχική τους ανάπτυξη.

en: Fancy Text
el: Περίτεχνο κείμενο

en: Fewer halo handles
el: Λιγότερες λαβές πλαισίου

en: File name? (".morph" will be added to end)
el: Όνομα αρχείου; (το ".morph" θα προστεθεί στο τέλος)

en: File name? ("{1}" will be added to end)
el: Όνομα αρχείου; ("{1}" θα προστεθεί στο τέλος)

en: Find those mines
el: Βρείτε τις νάρκες

en: FishEye
el: ΜάτιΨαριού

en: Forward direction (hold down shift key and drag to change it)
el: Κατεύθυνση προς τα εμπρός (κρατήστε πατημένο το shift και σύρετε για να το αλλάξετε)

en: FreeCell Help
el: Βοήθεια FreeCell

en: FreeCell Statistics
el: Στατιστικά FreeCell

en: GIF file
el: αρχείο GIF

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
el: Παιχνίδι #1 είναι μία ειδική περίπτωση
    για ανάλυση απόδοσης

en: Game #:
el: Παιχνίδι #:

en: Games
el: Παιχνίδια

en: GeeMail stuff...
el: Σχετικό υλικό για το GeeMail...

en: Good luck!
el: Καλή τύχη!

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
el: Καθορίζει αν τα χρώματα του μενού θα πρέπει να απορρέουν από το χρώμα της επιφάνειας εργασίας.

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
el: Καθορίζει αν τα μορφικά παράθυρα και επιλόγια πρέπει να έχουν στρογγυλεμένες γωνίες.

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
el: Καθορίσει το αν το χειριστήριο πρέπει να παρακολουθεί τις κινήσεις ενός πραγματικού, φυσικού χειριστηρίου που έχει συνδεθεί στον υπολογιστή.

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
el: Άλμα - το παραδοσιακό επιτραπέζιο παιχνίδι της Κινέζικης ντάμας, γραμμένο από τον Νταν Ινγκαλς

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
el: Το χέρι κρατάει μία Μορφή στην ενδιάμεση μνήμη επικόλλησης:\

en: Hand me a copy of this object
el: Δώσε μου ένα αντίγραφο αυτού του αντικειμένου

en: Hand me a tile represting this object
el: Δώσε μου ένα πλακίδιο που αναπαριστά αυτό το αντικείμενο

en: Head size for arrowheads:
el: Μέγεθος κεφαλής για κεφαλές βελών:

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help not yet supplied
el: Η βοήθεια δεν παρέχεται

en: Hint
el: Υπόδειξη

en: Hit ESC to stop recording
el: Πιέστε ESC για να σταματήσετε την εγγραφή

en: Holder
el: Θήκη

en: How many decimal places? (currently {1})
el: Πόσες δεκαδικές θέσεις; (αυτή τη στιγμή {1})

en: How many humans?
el: Πόσοι άνθρωποι;

en: How many players?
el: Πόσοι παίκτες;

en: I suggest:
el: Προτείνω:

en: Iconic button
el: Κουμπί με εικονίδιο

en: If the button is to act when the mouse goes down
el: Αν το κουμπί πρόκειται να ενεργήσει όταν γίνει κλικ με το ποντίκι

en: If the button is to act when the mouse goes up
el: Αν το κουμπί πρόκειται να ενεργήσει όταν γίνει απελευθέρωση του ποντικιού

en: Image
el: Εικόνα

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Inline
el: Ένθετο

en: Is it OK to discard this crostic?
el: Να απορριφθεί αυτή η ακροστιχίδα;

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
el: Απομόνωση αυτού του έργου και των υποέργων του από το υπόλοιπο του συστήματος. Οι αλλαγές στις μεθόδους που έγιναν εδώ θα ανακληθούν όταν φύγετε από το έργο.

en: JPEG file
el: αρχείο JPEG

en: Joystick
el: Χειριστήριο

en: Joystick device number (currently {1})
el: Αριθμός συσκευής χειριστηρίου (τώρα {1})

en: Just for Fun
el: Έτσι για πλάκα

en: Lets you open a window on a single file
el: Σας δίνει τη δυνατότητα να ανοίξετε ένα παράθυρο για ένα μοναδικό αρχείο

en: Lets you specify colors for standard system windows.
el: Σας δίνει τη δυνατότητα να καθορίσετε χρώματα για τα τυπικά παράθυρα συστήματος.

en: Lets you visualize all the individual events that constitute this sequence in an onionskin overlay to the event theatre.
el: Σας δίνετε η δυνατότητα να απεικονίσετε όλα τα ξεχωριστά γεγονότα που συντελούν αυτήν την ακολουθία σε μία διάταξη κρεμμυδόφλουδας στο θέατρο γεγονότος.

en: Line
el: Γραμμή

en: Magnification is fixed, sorry.
el: Η μεγέθυνση είναι αμετάβλητη, συγγνώμη.

en: Main
el: Κύριο

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
el: Δημιουργήστε μία νέα συγγένεια του αντικειμένου και δώστε μου την

en: Make a scratch script
el: δημιουργία ενός σεναρίου από την αρχή

en: Make a sibling
el: Δημιουργία συγγένειας

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
el: Δημιουργία μιας συγγένειας (πατήστε το shift για να δημιουργήσετε ένα απλό διπλότυπο)

en: Make a tile representing this object
el: Δημιουργία πλακιδίου αναπαράστασης του αντικειμένου

en: Make all windows fully visible on the screen
el: Κάνε όλα τα παράθυρα πλήρως ορατά στην οθόνη

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
el: Να γίνει ο ανοικτός περιηγητής πρόσφατων υποβολών το μπροστινό παράθυρο, και να επεκταθεί αν είναι συμπτυγμένος ή δημιουργήστε ένα νέο αν είναι απαραίτητο. Ένας περιηγητής πρόσφατων υποβολών είναι ένας περιηγητής καταλόγου μηνυμάτων όπου δείχνει τις πιο πρόσφατες μεθόδους που έχουν υποβληθεί, έχοντας τις πιο τελευταίες πρώτες. Αν υποβάλλετε αλλαγές μέσα στον περιηγητή, θα είναι ενημερωμένος και πάντα θα δείχνει τις πιο πρόσφατες παραδόσεις στη κορυφή του περιηγητή.

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
el: Να πάει το πιο μπροστινό παράθυρο στο τέλος, και να ενεργοποιηθεί το παράθυρο που είναι ακριβώς από κάτω του.

en: Menu
el: Μενού

en: Menu to see another Guide
el: Μενού για την προβολή άλλου Οδηγού

en: Milliseconds per pixel [currently
el: Χιλιοστά του δευτερολέπτου ανά εικονοστοιχείο [τρέχον

en: Mines
el: Νάρκες

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
el: Οι Νάρκες είναι μια γρήγορη παραλλαγή του παιχνιδιού Ναρκαλιευτή που βρίσκεται στα Windows. Το χρησιμοποίησα για να μάθω το Squeak. Ελεύθερα το δανείστηκα από το παράδειγμα  <ΌμοιαΠαιχνίδι>, έτσι ο κώδικας πρέπει να είναι γνωστός, παρόλο που όπως κάθε έργο έχει ραγδαία ...μορφοποιηθεί... για να αντανακλά τις δικές μου ιδιοσυγκρασίες. Σημειώστε ειδικά την έλλειψη οποιασδήποτε ιδιωματικής δομής στον κώδικα - Απλά δεν τις έχω μάθει ακόμη.
    
    Οι νάρκες είναι ένα απλό, αλλά εξαιρετικά κουραστικό, παιχνίδι. Οι κανόνες είναι μόνο αυτός: υπάρχουν 99 νάρκες που βρίσκονται στον πίνακα. Βρείτε τις χωρίς να τις ""βρείτε"". Το πρώτο σας πλακίδιο είναι ελεύθερο - κάντε κλικ οπουδήποτε. Τα πλακίδια θα σας πουν πόσες νάρκες είναι δίπλα του, συμπεριλαμβανομένων και των διαγώνιων. Αν ξεσκεπάσετε τον αριθμό '2', ξέρετε ότι υπάρχουν δύο νάρκες στα γειτονικά πλακίδια. Αν νομίζετε ότι βρήκατε μία νάρκη, μπορείτε να της βάλετε μία σημαία είτε με το  'shift', ή κάνοντας κλικ το 'κίτρινο' κουμπί του ποντικιού. Μόλις έχετε βάλει σημαίες όλων των ναρκών που είναι γειτονικές στο αριθμημένο πλακίδιο, μπορείτε να κάνετε κλικ στο πλακίδιο ξανά να ξεσκεπάσετε τα υπόλοιπα. Φυσικά, μπορεί να κάνετε λάθος για αυτά επίσης... 
    
    Κερδίζεται μόλις έχετε ξεσκεπάσει όλα τα πλακίδια που δεν περιέχουν νάρκες. Καλή τύχη...
    
    Ντέβιντ Σμιθ
    dastrs@bellsouth.net

en: Mines:
el: Νάρκες:

en: More halo handles
el: Περισσότερες λαβές πλαισίου

en: More options
el: Περισσότερες επιλογές

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
el: Οι περισσότεροι κορμοί αγγλικού κειμένου ακολουθούν μία γενική χρήση υποδείγματος γράμματος. Τα παρακάτω είναι τα πιο γνωστά γράμματα, κατά προσέγγιση σε σειρά συχνότητας:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    Τα παρακάτω είναι τα πιο συχνά διγράμματα:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    Το μήνυμα που προσπαθήτε να αποκωδικοποιήσετε έχει τα παρακάτω συγκεκριμένα χαρακτηριστικά:

en: MouseUp expression:
el: Έκφραση Απελευθέρωσης ποντικιού:

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
el: Μετακινήστε το δείκτη κάτω και δεξιά για να αυξήσετε το ένθετο περιθώριο.
    Κάντε κλικ όταν τελειώσετε.

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
el: Μετακινήστε τον δείκτη μακρύτερα από
    αυτό το σημείο για να αυξήσετε το μήκος του περιγράμματος.
    Κάντε κλικ όταν τελειώσετε.

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
el: Μετακινήστε τον δείκτη μακρύτερα από
    αυτό το σημείο για να αυξήσετε το ταμπλό.
    Κάνε κλικ όταν τελειώσετε.

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
el: Μετακινήστε το δείκτη αριστερά και δεξιά
    για να αλλάξετε μέγεθος και στυλ στα βέλη.
    Μετακινήστε τον πάνω και κάτω για να αλλάξετε το πάχος.
    Κάντε κλικ όταν τελειώσετε.

en: Move to trash
el: Μετακίνηση στα σκουπίδια

en: MovingEye
el: ΚινούμενοΜάτι

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
el: Πρέπει να είναι ένα σημείο με συντεταγμένες (για παράδειγμα 10@10)

en: Navigator
el: Περιηγητής

en: Navigator Flap
el: Πτερύγιο περιήγησης

en: New character?
el: Νέος χαρακτήρας;

en: New game
el: Νέο παιχνίδι

en: New grid origin (usually 0@0):
el: Νέα αρχή πλέγματος (συνήθως 0@0):

en: New grid spacing:
el: Νέα απόσταση πλέγματος:

en: New title for this window
el: Νέος τίτλος για αυτό το παράθυρο

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Nothing recorded yet
el: Δεν έχει εγγραφεί τίποτα ακόμη

en: Number of joystick to track?
el: Αριθμός χειριστηρίου για παρακολούθηση;

en: OK
el: ΟΚ

en: Object Catalog
el: Κατάλογος Aντικειμένων

en: Offers a variety of ways to create new objects
el: Προσφέρει μια ποικιλία τρόπων για τη δημιουργία νέων αντικειμένων

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
el: Άνοιγμα ενός εργαλείου απεικόνισης ομάδας αλλαγών με 3 ταμπλό

en: Open a Viewer for me
el: Άνοιγμα ενός απεικονιστή για μένα

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
el: Άνοιγμα ενός απεικονιστή όπου θα επιτρέπει τα πάντα να μπορούν να φανούν και να ελεγχθούν για αυτό το αντικείμενο.

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
el: Άνοιγμα ενός ταξινομητή αλλαγών που δείχνει δύο ομάδες αλλαγών την ίδια στιγμή, κάνοντας έτσι εύκολη την αντιγραφή και την μετακίνηση μεθόδων και τάξεων ανάμεσα στις ομάδες.

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
el: Άνοιγμα ενός περιηγητή αλλαγών στο τελευταίο κομμάτι της αναφοράς αλλαγών.   Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το περιηγητή για να επαναφέρετε αλλαγές που σημειώθηκαν στην αναφορά και δεν έχουν αποθηκευτεί μέσα στην εικόνα σας, σε περίπτωση «κολλήματος» ή άλλης διακοπής.

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
el: Άνοιγμα ενός περιηγητή καταλόγου μηνυμάτων που να παρουσιάζει όλες τις μεθόδους στη τρέχουσα ομάδα αλλαγών

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
el: Άνοιγμα ενός νέου περιηγητή πρόσφατων υποβολών. Ένας περιηγητής πρόσφατων υποβολών είναι ένας περιηγητής καταλόγου μηνυμάτων όπου δείχνει τις πιο πρόσφατες μεθόδους που έχουν υποβληθεί. Αν υποβάλλατε αλλαγές μέσα στον περιηγητή, θα είναι ενημερωμένος και πάντα θα δείχνει τις πιο πρόσφατες υποβολές.

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
el: Άνοιγμα μου ενός φύλλου ιδιοτήτων. Επιτρέπει την αλλαγή πολλών πραγμάτων αμέσως.

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
el: Άνοιγμα ενός εργαλείου το οποίο θα διευκολύνει τη δημιουργία σεναρίων πλακιδίου του αντικειμένου.

en: Open an Inspector on this object
el: Άνοιγμα ενός επιθεωρητή σχετικά με αυτό το αντικείμενο

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
el: Ανοίγει ένα "Ταμπλό Προτιμήσεων" όπου σας επιτρέπει να αλλάξετε πολλές ρυθμίσεις

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
el: Ανοίγει ένα απεικονιστή σε αυτή τη μορφή, αντί στον αναπαραγωγέα του

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
el: Ανοίγει ένα απεικονιστή μέσα στον αναπαραγωγέα μου -- αυτό το ίδιο πράγμα συμβαίνει, όταν κάνει κανείς κλικ πάνω στη γαλάζια λαβή του πλασίου "Προβολή"

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
el: Ανοίγει ένα παράθυρο που δείχνει ονόματα και σχέσεις όλων των έργων στο σύστημα σας.

en: PNG file
el: αρχείο PNG

en: PUBLISH (also saves a local copy)
el: ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ (αποθηκεύεται και ένα τοπικό αντίγραφο)

en: PUBLISH to a different server
el: ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ σε διαφορετικό εξυπηρετητή

en: Package Loader
el: Φορτωτής πακέτων

en: Paint background
el: Χρωματισμός φόντου

en: Paint new object
el: Ζωγράφισε νέο αντικείμενο

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Pause
el: Παύση

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
el: Επιλέξτε ένα αριθμό παιχνιδιού ανάμεσα στο 1 και το 32000.
    ή
    καθορίστε το επίπεδο δυσκολίας του επόμενου παιχνιδιού πληκτρολογώντας 'H 30'.
    Πάνω από το 100 το επίπεδο είναι πολύ δύσκολο. Το μηδέν είναι το κανονικό παιχνίδι.
    Τώρα το επίπεδο δυσκολίας είναι:

en: Pick game
el: Επιλογή παιχνιδιού

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
el: Σηκώστε αυτό το αντικείμενο -- προειδοποίηση, από τη στιγμή που αυτή η ενέργεια το αφαιρεί από τον περιέκτη του, μπορεί να έχει δυσμενή αποτελέσματα.

en: Pick up
el: Σηκώστε

en: Picture
el: Εικόνα

en: Pin
el: Καρφίτσα

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Players
el: Παίκτες

en: Playfield
el: Χώρος δοκιμών

en: Please edit the caption
el: Παρακαλούμε επεξεργαστείτε τη λεζάντα

en: Please enter a new label for this button
el: Παρακαλώ εισάγετε μια νέα ετικέτα για αυτό του κουμπί

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
el: Παρακαλώ εισάγετε έναν αριθμό μεγαλύτερο από αυτόν.
    (σημείωση: αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί, γι' αυτό δώστε
    μηδέν για διακοπή, εάν θέλετε πρώτα να κάνετε ένα αντίγραφο)

en: Please enter the desired border width
el: Παρακαλώ εισάγετε το επιθυμητό πλάτος πλαισίου

en: Please enter the image file name
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα για το αρχείο της εικόνας

en: Please enter the name
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα

en: Please enter your login name
el: Παρακαλώ εισάγετε το δικό σας όνομα για τη σύνδεση

en: Please make the name 24 characters or less
el: Παρακαλώ το όνομα να έχει 24 χαρακτήρες ή λιγότερους

en: Please remove any funny characters
el: Παρακαλώ αφαιρέστε οποιονδήποτε περίεργο χαρακτήρα

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τα ορίσματα που θα σταλούν
    στον στόχο όταν αυτό το κουμπί πατιέται κατά περιόδους

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τον επιλογέα ο οποίος
    θα αποσταλεί στο στόχο όταν πατηθεί αυτό το κουμπί

en: Polygon
el: Πολύγωνο

en: Present the Viewing menu
el: Παρουσίαση του μενού προβολής

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
el: Παρουσιάζει μια λίστα όλων των παραθύρων που περιέχουν αλλαγές που δεν έχουν υποβληθεί. Αν επιλέξετε ένα από τη λίστα, τότε θα γίνει το ενεργό παράθυρο.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
el: Παρουσιάζει μια λίστα όλων των παραθύρων. Αν επιλέξετε ένα από τη λίστα, τότε θα γίνει το ενεργό παράθυρο.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
el: Παρουσιάζει μια λίστα όλων των περιηγητών που περιέχουν αλλαγές που δεν έχουν υποβληθεί. Αν επιλέξετε έναν από τη λίστα, τότε θα γίνει το ενεργό παράθυρο.

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
el: Παρουσιάζει το συστατικό των γεγονότων αυτής της ακολουθίας σε ένα κατάλογο κύλισης για τη δική σας επιθεώρηση.

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
el: Σας παρουσιάζει ένα μενού από θέματα• κάθε βοήθεια μπαλονιού του στοιχείου θα σας ενημερώσει για το θέμα. Αν επιλέξετε ένα θέμα, πολλές διαφορετικές προτιμήσεις που έρχονται μαζί με αυτό το θέμα ορίζονται την ίδια στιγμή• μπορείτε διαδοχικά να αλλάξετε οποιεσδήποτε ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας ένα ταμπλό Προτιμήσεων

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Project Named \"{1}"
el: Έργο με όνομα \"{1}"

en: Project not found
el: Το έργο δεν βρέθηκε

en: ProjectView
el: Προβολή έργου

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
el: Φύλλο ιδιοτήτων (πατήστε shift για απλό επαναχρωματισμό)

en: Quick Guides
el: Γρήγοροι Οδηγοί

en: Quit
el: Έξοδος

en: Really throw this away
el: Να πεταχθεί στα αλήθεια

en: Record
el: Εγγραφή

en: Record Again
el: Εγγραφή ξανά

en: Recording Options
el: Επιλογές εγγραφής

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
el: Ελαχιστοποίηση όλων των ανοικτών παραθύρων και των άλλων αντικειμένων σε καρτέλες με ετικέτα

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
el: Ελαχιστοποίηση όλων των ανοικτών παραθύρων σε συμπτυγμένες φόρμες που θα εμφανίζουν μόνο ονομασίες.

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove from screen
el: Αφαίρεση από την οθόνη

en: Remove label
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Repaint
el: Ξαναζωγράφισε

en: Replay this sequence
el: Επανάληψη αυτής της ακολουθίας

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset to the starting condition for this recording
el: Επαναφορά στην αρχική κατάσταση για αυτή την εγγραφή

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Resume playback
el: Συνέχεια αναπαραγωγής

en: Rewind
el: Επαναφορά στην αρχή

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
el: Κέντρο περιστροφής (κρατήστε πατημένο το κουμπί shift και σύρετε για να αλλάξει)

en: Ruler
el: Χάρακας

en: Same
el: Όμοια

en: Same game
el: Ίδιο παιχνίδι

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
el: Αποθήκευση ενός αρχείου που όταν επαναφορτωθεί θα επαναφέρει τον τρέχοντα Κόσμο.

en: Save changes before quitting?
el: Αποθήκευση αλλαγών πριν την έξοδο;

en: Score:
el: Βαθμολογία:

en: Scrolling Field
el: Κυλιόμενο πεδίο

en: See the script for this button
el: Δείτε το σενάριο για αυτό το κουμπί

en: Select a Crostic File...
el: Επιλογή αρχείου Ακροστιχίδας...

en: Select a File:
el: Επιλέξτε ένα αρχείο:

en: Select a project
el: Επιλογή ενός έργου

en: Select the font to be
    used for balloon help
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα
    χρησιμοποιείται για τη βοήθεια του μπαλονιού

en: Selected {1} objects
el: Επιλέχθηκαν {1} αντικείμενα

en: Selection
el: Επιλογή

en: Selection:
el: Επιλογή:

en: Set center of rotation
el: Ορισμός του κέντρου της περιστροφής

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
el: Μοιάζει στον κανονικό περιηγητή, αλλά έχει ένα επιπλέον ταμπλό στην αριστερή άκρη που ομαδοποιεί τις κατηγορίες τάξεων που ξεκινάνε με το ίδιο πρόθεμα

en: Simple Text
el: Απλό Κείμενο

en: Sketch
el: Σκίτσο

en: Slider
el: Μπάρα κύλισης

en: Some Useful Statistics
el: Μερικά χρήσιμα στατιστικά στοιχεία

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
el: Συγγνώμη, αλλά δεν βρέθηκαν αρχεία που να ταιριάζουν
    (τα ονόματα αρχείων πρέπει να τελειώνουν σε .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, ή .form)

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
el: Συγγνώμη, μπορείτε να ζωγραφίσετε
    μόνο ένα αντικείμενο την φορά

en: Sound Recorder
el: Αναπαραγωγέας Ήχου

en: Star
el: Αστέρι

en: Start Recording
el: Εκκίνηση εγγραφής

en: Start Recording Voiceover
el: Έναρξη εγγραφής εξωτερικής μετάδοσης φωνής

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop Record Voiceover
el: Διακοπή εγγραφής εξωτερικής μετάδοσης φωνής

en: Stop playing or recording this panel
el: Διακοπή αναπαραγωγής ή εγγραφής αυτού του ταμπλό

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
el: Κουμπιά Διακοπή, Βήμα και Έναρξη για τον άμεσο έλεγχο όλων σεναρίων σας.  Το εργαλείο μπορεί ακόμα να  "ανοιχθεί"  για το έλεγχο μεμονωμένων σεναρίων στο έργο σας.

en: Streaks:
el: Γραμμές:

en: Supplies
el: Προμήθειες

en: Target:
el: Στόχος:

en: Telemorphic
el: Τηλεμορφικό

en: Temporarily pause this playback
el: Προσωρινή παύση της αναπαραγωγής

en: Tetris, yes Tetris
el: Tetris, ναι Tetris

en: Text
el: Κείμενο

en: Text that you can edit into anything you desire.
el: Κείμενο το οποίο μπορείτε να επεξεργαστείτε σε οτιδήποτε επιθυμείτε.

en: Text that you can edit into anything you wish
el: Κείμενο το οποίο μπορείτε να επεξεργαστείτε σε ότι θέλετε

en: Textual button
el: Κουμπί με κείμενο

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
el: Το ταμπλό της Κρυπτογράφησης εμφανίζει ένα κρυπτογραφημένο μήνυμα. Η κρυπτογράφηση είναι ένα απλός κώδικας αντικατάστασης• κάθε γράμμα του αλφάβητου έχει αλλάξει σε κάποιο άλλο.
    
    Μπορείτε να λύσετε τη κρυπτογράφηση κάνοντας κλικ πάνω από οποιοδήποτε γράμμα στο μήνυμα και πληκτρολογώντας το γράμμα που νομίζετε ότι είναι. Το ταμπλό κρυπτογράφησης αυτόματα κάνει την ίδια αντικατάσταση οπουδήποτε υπάρχει το γράμμα στο κωδικοποιημένο μήνυμα.
    
    Αν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το μενού για να  εμφανίσετε υποδείξεις για τη κρυπτογράφηση. Αυτό θα εμφανίσει πόσες φορές το κάθε γράμμα υπάρχει, το οποίο είναι συχνά βοηθητικό για την επίλυση των κρυπτογραφήσεων.

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
el: Το ταμπλό κρυπτογράφησης: Μία περιοχή για κρυπτογραφήματα, από τον Νταν Ινγκαλς

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
el: Το ταμπλό Ακροστιχίδας αναπαριστά ένα γρίφο ακροστιχίδας προς επίλυση. Καθώς πληκτρολογείτε απαντήσεις για τις ενδείξεις, τα γράμματα επίσης εισάγονται στο κείμενο του κρυμμένου αποσπάσματος. Αντιστρόφως, καθώς μαντεύετε λέξεις στο απόσπασμα,  επιλεγμένα γράμματα γεμίζουν τις άδειες θέσεις στις απαντήσεις σας. Επιπρόσθετα, τα πρώτα γράμματα από όλες τις απαντήσεις μαζί με το όνομα του συγγραφέα και την ονομασία της εργασίας από την οποία πάρθηκε το απόσπασμα.
    
    Αν επιθυμείτε να φτιάξετε άλλους γρίφους ακροστιχίδας, ακολουθήστε τη προφανή μορφή αρχείου στη μέθοδο δείγμα 'αρχείου'. Αν επιθυμείτε να εκτυπώσετε μία ακροστιχίδα για να την δουλέψετε στο χαρτί, τότε αλλάξτε τη μέθοδο 'παλιά τεχνοτροπία' σε αληθές  και θα διαμορφώσει κατάλληλα όλα τα κελιά.
    
    Καλή διασκέδαση.

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
el: Το ταμπλό Ακροστιχίδας: Ένα παραδοσιακό παιχνίδι λέξεων, από τον Νταν Ινγκαλς

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
el: Το Θέατρο Γεγονότος εξασφαλίζει ένα πλαίσιο εργασίας για συγγραφή "ταινιών-γεγονότος". Χρησιμοποιεί προσαρμοσμένες διαφοροποιήσεις του Περιηγητή, του πτερυγίου των Προμηθειών, του συστήματος ζωγραφικής, των φύλλων ιδιοτήτων, των πτερυγίων Απεικονιστών, κτλ., τα οποία βρίσκονται μέσα στα ελεγχόμενα όρια του Θεάτρου.
    
    Για να δημιουργήσετε μία ταινία-γεγονότος, πάρτε ένα νέο Γεγονός Θεάτρου από τον κατάλογο αντικείμενων ή από το "άνοιγμα..."  από το μενού της επιφάνειας εργασίας.
    
    1. Αλλάξτε το μέγεθος του Θεάτρου, με τη χρήση του πλαισίου, στο επιθυμητό μέγεθος για αναπαραγωγή.
    
    2. Χρησιμοποιήστε το μενού στο ταμπλό των στοιχείων ελέγχου για να προσθέσετε ή να διαγράψετε Εφόδια  και πτερύγια του Περιηγητή.
    
    3. Επεξεργαστείτε την "λεζάντα" κάνοντας κλικ στο κείμενο που λέει "Ανώνυμο" και πληκτρολογώντας την επιθυμητή λεζάντα. Αυτή η λεζάντα είναι προστίθεται στα κουμπιά αναπαραγωγής, και, γενικά, εξασφαλίζει ένα τρόπο αναγνώρισης της ταινίας-γεγονότος.
    
    4. Εγκαταστήστε τις  "αρχικές καταστάσεις" για την ταινία-γεγονότος που θέλετε να εγγράψετε (π.χ., ζωγραφική ενός παρασκηνίου, εξασφαλίστε κάποιο επεξηγηματικό κείμενο, προσθέστε αντικείμενα που θέλετε να είναι παρόντα στην έναρξη της ταινίας.) Όταν ανοίξει για πρώτη φορά από τον χρήστη για αναπαραγωγή, ή αν  έχει γυρίσει από την αρχή, αυτό είναι ακριβώς που πρέπει να φαίνεται.
    
    5. Όταν είστε έτοιμοι να ξεκινήσετε την εγγραφή, πατήστε το κουμπί "Εγγραφή". Ένα κόκκινο περίγραμμα θα εμφανιστεί γύρω από τον καταγραφέα, για να προσδιορίσει ότι η εγγραφή είναι σε εξέλιξη. Η εγγραφή θα συνεχίσει μέχρι να πατήσετε το πλήκτρο ESC.
    
    6. Σημειώστε ότι αν θέλετε να συμπεριλάβετε ήχο στην εγγραφή σας, μπορείτε να τον προσθέσετε κατευθείαν κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής, ή μπορείτε να παράγεται εξωτερικά και να τον προσθέσετε αργότερα με τη χρήση του Γεγονότος Ρόλου.
    
    7. Τώρα προχωρήστε για να "κάνετε", με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο, ό,τι επιθυμείτε να εγγράψετε. Για καλλίτερα αποτελέσματα, όλα τα πατήματα του ποντικιού πρέπει να γίνουν μέσα στο εσωτερικό του Θεάτρου.
    
    8. Πατήστε το ESC όταν τελειώσατε με την εγγραφή.
    
    9. Για να αναθεωρήσετε τι γράψατε, πατήστε "Αναπαραγωγή". Αν δεν είστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα, επαναλάβετε τα βήματα 1-8.
    
    10.  Αν είστε ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, και τώρα θέλετε να προσθέσετε ήχο, ανοίξτε το ταμπλό του ήχου, μετά πατήστε το Αναπαραγωγή για να ξαναπαίξετε αυτό που γράψατε, και όταν επιθυμείτε να προσθέσετε ένα κομμάτι εξωτερικής εγγραφής, κάντε κλικ στο κουμπί "Έναρξη εξωτερικής εγγραφής", και ξεκινήστε να μιλάτε, και όταν έχετε τελειώσει με το κομμάτι ήχου κάντε κλικ στο κουμπί "Διακοπή εξωτερικής εγγραφής ". Μόλις τελειώσει η αναπαραγωγή, οι προστιθέμενες εξωτερικές εγγραφές, θα γίνουν μέρος της ταινίας γεγονότος, και θα εμφανιστούν στην ακολουθία γεγονότων.
    
    11. Όταν είστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα, πατήστε το κουμπί "Δημοσίευση", για να εμφανιστεί το κουμπί της αναπαραγωγής. Υπάρχουν δύο επιλογές:
    
    a. Κουμπί με εικονίδιο - Αρχικά παρέχει μία εικόνα της αρχικής σκηνής της ταινίας σε κλίμακα 0.3x, και επικαλυπτώμενη με τη λέξη ΥΠΟΔΕΙΞΗ. Όταν ο χρήστης κάνει κλικ σε τέτοιο κουμπί, η ταινία-γεγονότος αναπαράγεται σε ένα εφήμερο "θέατρο αναπαραγωγής", και μετά την αναπαραγωγή, το θέατρο αναπαραγωγής μικραίνει σε μια εικόνα κλίμακας 0.5x της *τελικής* σκηνής της ταινίας. Στη συνέχεια πατώντας το κουμπί θα ξεκινήσει ξανά η αναπαραγωγή.
    
    b. Κουμπί με κείμενο - ένα απλό κουμπί με κείμενο το οποίο, όταν πατηθεί, δίνει το έναυσμα αναπαραγωγής της ταινίας γεγονότος.
    
    12. Τα κουμπιά αναπαραγωγής που παρέχονται όταν γίνει η "Δημοσίευση" μπορούν να προστεθούν παντού, όπως στη σελίδα ενός βιβλίου. Μπορείτε να ελέγξετε, μέσω του μενού του κουμπιού αναπαραγωγής, αν πρέπει να είναι ή όχι "αυτόματης έναρξης", και αν πρέπει ή όχι να είναι "αυτόματης απόρριψης". Όταν ο χρήστης πιέσει το κουμπί, ένας χώρος για "Αναπαραγωγή" θα ανοίξει, ο οποίος μοιάζει με Θέατρο Γεγονότος αλλά έχει μόνο στοιχεία ελέγχου σχετικά με αναπαραγωγή. Μια αναπαραγωγή που έχει καθοριστεί τόσο για αυτόματη έναρξη όσο και για αυτόματη απόρριψη, παρουσιάζεται χωρίς στοιχεία ελέγχου.
    
    13. Για να επεξεργαστείτε την "ταινία γεγονότος" της εγγραφής που κάνατε στο Θέατρο Γεγονότος, κάντε κλικ στο εικονίδιο των εσωτερικών κλειστών κύκλων για να αποκτήσετε ένα εργαλείο που σας δίνει τη δυνατότητα να απεικονίσετε και να επεξεργαστείτε μία "παρτιτούρα" ή ένα "πιάνο" της ταινίας γεγονότος.
    
    
    Περίληψη Όρων
    
    Θέατρο Γεγονότος
      Το κεντρικό εργαλείο για δημιουργία Ταινίας Γεγονότος.
    
    Ακολουθία Γεγονότων
      Ένα βοηθητικό εργαλείο που εμφανίζει τη πλήρη "παρτιτούρα" της Ταινίας Γεγονότος. 
    
    Ταινία Γεγονότος
      Τα αποτελέσματα της συνεδρίας του θεάτρου-γεγονότος, μία ακολουθία αλληλεπίδρασης που μπορεί να αναπαραχθεί.
    
    Εγγραφή Γεγονότος
      Ένας όρος εναλλάξιμος με "Κασέτα Γεγονότος."
    
    Ταινία Γεγονότος
      Αυτό που βλέπετε όταν αναπαράγεται μία Κασέτα Γεγονότος.

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
el: Οι αλλαγές που έγιναν σε αυτό το απομονωμένο έργο θα μεταδοθούν στα έργα μέχρι το επόμενο επίπεδο απομόνωσης.

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
el: Η τρέχουσα εγγραφή δεν έχει αποθηκευτεί, και θα χαθεί
    αν το κάνετε αυτό· θέλετε σίγουρα να συνεχίσετε;

en: The five longest answers are...
el: Οι πέντε μεγαλύτερες απαντήσεις είναι...

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
el: Ο σκοπός του παιχνιδιού Όμοια είναι να μεγιστοποιήσετε την βαθμολογία σας αφαιρώντας πλακίδια από τον πίνακα. Τα πλακίδια επιλέγονται και αφαιρούνται κάνοντας κλικ στο πλακίδιο που έχει τουλάχιστον ένα γειτονικό πλακίδιο του ίδιου χρώματος (όπου γειτονικό ορίζεται ως απάνω, κάτω, αριστερά ή δεξιά).
    
    Το πρώτο κλικ επιλέγει μία ομάδα από γειτονικά πλακίδια, ένα δεύτερο κλικ σε αυτή την ομάδα το αφαιρεί από το πίνακα, μετατοπίζοντας τα πλακίδια κάτω και δεξιά για να γεμίσουν το χώρο της αφαιρούμενης ομάδας. Αν επιθυμείτε να επιλέξετε μία διαφορετική ομάδα, απλά κάντε κλικ σε αυτό.
    
    Η βαθμολογία αυξάνει κατά "(επιλογή - 2) τετραγωνισμένη", έτσι ώστε να θέλετε να μεγιστοποιήσετε το μέγεθος της επιλογής όσο το δυνατόν περισσότερο. Παρόλα αυτά, κάνοντας στρατηγικές μικρής επιλογής μπορεί να σας δώσει την δυνατότητα να αυξήσετε το μέγεθος της τελευταίας σας επιλογής.
    
    ΑΝ δυσκολεύεστε να βρείτε μία ομάδα, το κουμπί "Υπόδειξη" θα βρει ένα και θα το επιλέξει για εσάς (παρόλο που είναι πολύ πιθανό να μην είναι η καλλίτερη ομάδα προς επιλογή!).
    
    Όταν δεν υπάρχουν άλλες ομάδες διαθέσιμες, η οθόνη βαθμολογίας θα μεταδώσει την τελική σας βαθμολογία. Η τελική βαθμολογία σας είναι μειώνεται κατά ένα για κάθε πλακίδιο που απομένει στο πίνακα. Αν καταφέρετε να μετακινήσετε όλα τα πλακίδια, η τελική σας βαθμολογία θα αυξηθεί με μία επιβράβευση της τάξης 5 φορές τον αριθμό των πλακιδίων στο γεμάτο πινακα.
    
    Ελάτε, μπορείτε να περάσετε την τελευταία βαθμολογία! Κάντε κλικ στο "Νέο παιχνίδι"•-)
    
    Το ΌμοιαΠαιχνίδι αρχικά γράφτηκε από τον Είτζι Φουκομότο για UNIX και X• αυτή η έκδοση είναι βασισμένη πάνω στην ιδέα του παιχνιδιού όμοια, αλλά ξαναγράφτηκε από την αρχή.

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
el: Ο σκοπός του παιχνιδιού Freecell είναι η μετακίνηση όλων των χαρτιών στις τέσσερις "αρχικές κυψέλες" στην πάνω δεξιά γωνία. Κάθε αρχική κυψέλη θα κρατήσει χαρτιά ίδιου χρώματος και πρέπει να γεμίζει διαδοχικά ξεκινώντας με τον Άσσο.
    
    Υπάρχουν τέσσερις "ελεύθερες κυψέλες" στην πάνω αριστερή γωνία που κάθε μία μπορεί να κρατήσει ένα χαρτί. Τα χαρτιά μπορούν να μετακινηθούν από το κάτω μέρος της στοίβας στην ελεύθερη κυψέλη ή σε άλλη στοίβα.  
    
    Όταν μετακινούμε χαρτί σε άλλη στοίβα, πρέπει να έχει τιμή που είναι μία μικρότερη από το χαρτί που φαίνεται και διαφορετικού χρώματος.

en: The project is not present and may not be renamed now
el: Το έργο δεν είναι παρόν και δεν μπορεί να μετονομαστεί τώρα

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
el: Τα πράγματα που αποθέτονται εδώ μέσα οργανώνονται αυτόματα σε μια στήλη. Αφού προσθέσετε εδώ τα αντικείμενα σας, θα μπορείτε στη συνέχεια να αφαιρέσετε τα έγχρωμα ορθογώνια που ήσαν τα αρχικά δείγματα, και να αλλάξετε το μήνυμα βοήθειας στο μπαλονάκι με ένα δικό σας!

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
el: Τα πράγματα που αποθέτονται εδώ μέσα οργανώνονται αυτόματα σε μια γραμμή. Αφού προσθέσετε εδώ τα αντικείμενα σας, θα μπορείτε στη συνέχεια να αφαιρέσετε τα έγχρωμα ορθογώνια που ήσαν τα αρχικά δείγματα, και να αλλάξετε το μήνυμα βοήθειας στο μπαλονάκι με ένα δικό σας!

en: This object is *already* showing its baseGraphic
el: Αυτό το αντικείμενο *ήδη* εμφανίζει το αρχικό γραφικό του

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
el: Αυτό το αντικείμενο εμφανίζει πάντοτε τι υπάρχει στο πρόχειρο κειμένου

en: This session:
el: Αυτή η συνεδρία:

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
el: Αυτή η επιλογή θα αφαιρέσει όλα τα παράθυρα εκτός από εκείνα
     που περιέχουν αδημοσίευτες αλλαγές κειμένου, καθώς επίσης
     θα αφαιρέσει όλες τις μη-παραθυρικές μορφές (εκτός από
     τα πτερύγια) που βρίσκονται στην επιφάνεια εργασίας. Είστε σίγουροι
    ότι θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: Time:
el: Χρόνος:

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Trash
el: Σκουπίδια

en: TrueType banner
el: Πλαίσιο Γραμματοσειρών

en: Turn mouse-over highlighting on or off
el: Επισήμανση στο πέρασμα του ποντικιού ναι/όχι

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
el: Ενεργοποίηση επανάληψης κατά το πάτημα του ποντικιού ναι/όχι

en: Type a cipher text to work on here below...
el: Πληκτρολογήστε ένα κρυπτογραφημένο κείμενο για να δουλέψετε εδώ παρακάτω...

en: Type in a year
el: Πληκτρολογήστε ένα έτος

en: Type the maximum value for the X axis
el: Πληκτρολογήστε την μέγιστη τιμή για τον άξονα Χ

en: Type the maximum value for the Y axis
el: Πληκτρολογήστε την μέγιστη τιμή για τον άξονα Υ

en: Um, no, let me reconsider
el: Χμμ, όχι, αφήστε με να το ξανασκεφτώ

en: Untitled
el: Χωρίς ονομασία

en: Untitled Window
el: Παράθυρο χωρίς τίτλο

en: VM Statistics
el: Στατιστικά VM

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
el: Όταν το αυτόματο κέντρο είναι ενεργό, κάθε φορά που αφήνετε το ρυθμιστικό του χειριστηρίου, εκτινάσσεται πίσω στη φυσική του θέση στο κέντρο της συσκευής

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
el: Όταν σημειωθεί, τα όρια προσαρμόζονται αυτόματα για να ταιριάζουν στα περιεχόμενα.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
el: Όταν σημειωθεί, τα περιεχόμενα θα μεταφραστούν αυτόματα βασιζόμενα σε μια τοπική αλλαγή

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
el: Όταν σημειωθεί, το κείμενο αυτόματα θα αναδιπλωθεί για να προσαρμοστεί οριζόντια μέσα στα καθορισμένα όρια.

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked,  will open up an Event Player in which the recording can be played back.
el: Όταν πατήσετε αυτό, θα έχετε ένα κουμπί, το οποίο όταν είναι πατημένο, θα ανοίξει ένα Αναπαραγωγέα Γεγονότος στον οποίο η εγγραφή μπορεί να αναπαραχθεί.

en: Where in the world menu is...
el: Που ακριβώς στο μενού του κόσμου είναι...

en: Who should be be unlocked?
el: Ποιος πρέπει να είναι ξεκλείδωτος;

en: With replays:
el: Με επαναλήψεις:

en: World
el: Κόσμος

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
el: Εγγραφή της τρέχουσας ομάδας αλλαγών σε ένα αρχείο που το όνομα του αντανακλά το όνομα της ομάδας αλλαγών αλλά και την τρέχουσα ημερομηνία και ώρα.

en: Yes
el: Ναι

en: Your Title Goes Here
el: Ο τίτλος σας μπαίνει εδώ

en: a menu of debugging items
el: ένα μενού για την αποσφαλμάτωση αντικειμένων

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
el: ένας τυχαία επιλεγμένος ακέραιος μεταξύ 1 και του ορίσματος

en: a window full of useful expressions.
el: ένα παράθυρο γεμάτο από χρήσιμες εκφράσεις.

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
el: εγκαταλείψτε κάθε ακολουθία γεγονότων που μπορεί να σχετίζεται με αυτό το θέατρο.

en: abandon costume history
el: εγκατάλειψη ιστορικού ενδυμασίας

en: abandon this execution by closing this window
el: εγκαταλείψτε αυτή την εκτέλεση κλείνοντας το παράθυρο

en: about this system...
el: περί του συστήματος...

en: absolute value
el: απόλυτη τιμή

en: accept drops
el: αποδοχή αποθέσεων

en: add a border around this shape...
el: προσθήκη πλαισίου γύρω από αυτό το σχήμα...

en: add halo
el: προσθήκη πλαισίου

en: add item...
el: προσθήκη αντικειμένου...

en: add line
el: προσθήκη γραμμής

en: add mouse up action
el: προσθήκη ενέργειας αφήνοντας το ποντίκι

en: add navigator flap
el: προσθήκη πτερυγίου περιηγητή

en: add new card
el: προσθήκη νέας κάρτας

en: add pin
el: προσθήκη καρφίτσας

en: add predecessor
el: προσθήκη γονέα

en: add slot for {1}
el: προσθήκη υποδοχής για {1}

en: add some text to the button
el: προσθήκη κειμένου στο κουμπί

en: add successor
el: προσθήκη απόγονου

en: add sugar navigator flap
el: προσθήκη πτερυγίου περιηγητή sugar

en: add supplies flap
el: προσθήκη πτερυγίου προμηθειών

en: add title...
el: προσθήκη τίτλου...

en: adhere to edge...
el: προσκόλληση στην άκρη...

en: adjust translucency
el: προσαρμογή ημιδιαφάνειας

en: align bottom edges
el: στοίχιση κάτω άκρων

en: align centers horizontally
el: στοίχιση κέντρων οριζόντια

en: align centers vertically
el: στοίχιση κέντρων κατακόρυφα

en: align left edges
el: στοίχιση αριστερών άκρων

en: align right edges
el: στοίχιση δεξιών άκρων

en: align top edges
el: στοίχιση πάνω άκρων

en: all pens down
el: όλες οι πένες κάτω

en: all pens show arrowheads
el: όλες οι πένες να εμφανίζουν κεφαλές βελών

en: all pens show arrows
el: όλες οι πένες να εμφανίζουν βέλη

en: all pens show dots
el: όλες οι πένες να εμφανίζουν κουκίδες

en: all pens show lines
el: όλες οι πένες να εμφανίζουν γραμμές

en: all pens up
el: όλες οι πένες πάνω

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
el: σας επιτρέπει να γυρίσετε πίσω σε οποιαδήποτε προηγούμενη έκδοση αυτής της ταινίας γεγονότος.

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
el: επιτρέπει να εφοδιάσετε ένα ακριβή συντελεστή κλίμακας χειρωνακτικά.

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
el: γωνία, σε μοίρες, όπου η εφαπτομένη είναι το όρισμα

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
el: γωνία, σε ακτίνια, όπου η εφαπτομένη είναι το όρισμα

en: animate moves
el: κινούμενη απεικόνιση μετακινήσεων

en: annotation setup...
el: ρύθμιση σχολιασμού...

en: anti-aliasing
el: εξομάλυνση

en: appearance...
el: εμφάνιση...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
el: εφαρμογή μία υφής φόντου που μοιάζει με χιλιοστομετρικό χαρτί στην επιφάνεια εργασίας.

en: arrowheads on pen trails...
el: κεφαλές βέλους στα ίχνη της πένας...

en: attach to resource
el: επισύναψη στο πόρο

en: authoring tools...
el: εργαλεία συγγραφής...

en: auto dismiss
el: αυτόματη απομάκρυνση

en: auto start
el: αυτόματη έναρξη

en: auto-center
el: αυτόματο κέντρο

en: auto-line-layout
el: αυτόματη-μορφοποίηση-γραμμής

en: balloon help for this object
el: μπαλόνι βοήθειας για αυτό το αντικείμενο

en: be locked
el: να κλειδωθεί

en: become this world's model
el: να γίνει το πρότυπο αυτού του κόσμου

en: bitmap fill
el: γέμισμα bitmap

en: bold
el: έντονο

en: border
el: περίγραμμα

en: border change
el: αλλαγή περιγράμματος

en: border color...
el: χρώμα περιγράμματος...

en: border style...
el: στυλ περιγράμματος...

en: border width...
el: πλάτος περιγράμματος...

en: bottom
el: κάτω

en: bottom left
el: κάτω αριστερά

en: bottom right
el: κάτω δεξιά

en: bring to front
el: μεταφορά εμπρός

en: browse changed methods
el: περιήγηση τροποποιημένων μεθόδων

en: browse hierarchy
el: περιήγηση ιεραρχίας

en: browse recent submissions
el: περιήγηση πρόσφατων υποβολών

en: browser (b)
el: περιηγητής (b)

en: buttonDown
el: κουμπί κάτω

en: buttonUp
el: κουμπί πάνω

en: call #tempCommand
el: κλήση #tempCommand

en: call this my base graphic
el: ορισμός αυτού το γραφικό ως το αρχικό μου

en: can't seem to find that project
el: δεν είναι δυνατή η εύρεση αυτού του έργου

en: cancel - do not delete anything
el: ακύρωση - να μην διαγραφεί τίποτα

en: cancel changes made and close panel
el: ακύρωση των αλλαγών που έχουν γίνει και κλείσιμο του πίνακα εφαρμογών

en: card und stack
el: κάρτα και στοίβα

en: caution - old playback; button lacks vital data.
el: προσοχή - παλιά αναπαραγωγή, έλλειψη ζωτικών δεδομένων για το κουμπί.

en: cell positioning
el: τοποθέτηση κελιού

en: cell spacing
el: απόσταση κελιού

en: center
el: κέντρο

en: centered
el: κεντραρισμένο

en: change action selector
el: Επιλογέας αλλαγής ενέργειας

en: change arguments
el: αλλαγή ορισμάτων

en: change caption
el: αλλαγή λεζάντας

en: change cell inset...
el: αλλαγή ένθετου κελιού...

en: change center color...
el: αλλαγή κεντρικού χρώματος...

en: change color...
el: αλλαγή χρώματος...

en: change emphasis
el: αλλαγή έμφασης

en: change first color
el: αλλαγή πρωτεύοντος χρώματος

en: change font
el: αλλαγή γραμματοσειράς

en: change font...
el: αλλαγή γραμματοσειράς...

en: change hands color...
el: αλλαγή χρώματος δεικτών...

en: change label
el: αλλαγή ετικέτας

en: change layout inset...
el: αλλαγή διαρρύθμισης ένθετου...

en: change max cell size...
el: αλλαγή μέγιστου μεγέθους κελιού...

en: change min cell size...
el: αλλαγή ελάχιστου μεγέθους κελιού...

en: change name...
el: αλλαγή ονόματος...

en: change orientation
el: αλλαγή προσανατολισμού

en: change origin
el: αλλαγή προέλευσης

en: change scale...
el: αλλαγή κλίμακας...

en: change second color
el: αλλαγή δευτερεύοντος χρώματος

en: change the color or pattern of the desktop background that lies behind everything else on the screen.
el: αλλαγή του χρώματος ή της διάθρωσης του παρασκηνίου της επιφάνειας εργασίας που βρίσκεται πίσω από οτιδήποτε άλλο στην οθόνη.

en: change title...
el: αλλαγή τίτλου...

en: change when to act
el: αλλαγή χρόνου δράσης

en: changes...
el: αλλαγές...

en: check change set for slips
el: έλεγχος ομάδας αλλαγών για διαρροές

en: child layout
el: θυγατρική διάταξη

en: choose a uniform color to use as desktop background.
el: επιλέξτε ένα ομοιόμορφο χρώμα για να χρησιμοποιηθεί ως φόντο για την επιφάνεια εργασίας.

en: choose how many bits per pixel.
el: επιλέξτε τα (bits) ανά εικονοστοιχείο.

en: choose new graphic
el: επιλογή νέου γραφικού

en: choose new graphic...
el: επιλογή νέου γραφικού...

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
el: επιλέξτε δεύτερο χρώμα για να χρησιμοποιηθεί ως διαβάθμιση για παρασκήνιο επιφάνειας εργασίας.

en: choose the color you want to replace
el: επιλέξτε το χρώμα που θέλετε να αντικαταστήσετε

en: choose the language in which tiles should be displayed.
el: επιλέξτε τη γλώσσα στην οποία πρέπει να εμφανίζονται τα πλακίδια.

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
el: επιλέξτε το σχήμα που θα χρησιμοποιηθεί στις κεφαλές των βελών στα ίχνη της γραφίδας.

en: choose theme...
el: επιλογή θέματος...

en: clear
el: εκκαθάριση

en: clear cipher typing
el: εκκαθάριση κρυπτογραφημένης πληκτρολόγησης

en: clear crostic typing
el: εκκαθάριση πληκτρολόγησης ακροστιχίδας

en: clear pen trails
el: εκκαθάριση των ιχνών της πένας

en: clear target
el: εκκαθάριση στόχου

en: clear turtle trails from desktop
el: εκκαθάριση αποτυπωμάτων χελώνας από την επιφάνεια εργασίας

en: clear typing
el: εκκαθάριση πληκτρολόγησης

en: click here for help
el: κάντε κλικ εδώ για βοήθεια

en: click here to get a menu with further options
el: κάντε κλικ για να δείτε ένα μενού με περισσότερες επιλογές

en: cling to edge... (current: {1})
el: κρατήστε στην άκρη... (τρέχουσα: {1})

en: clip to cell size
el: περικοπή στο μέγεθος κυψέλης

en: close editing
el: κλείσιμο επεξεργασίας

en: close this window
el: κλείσιμο αυτού του παραθύρου

en: close top window (w)
el: κλείσιμο του πρώτου παραθύρου (w)

en: close window
el: κλείσιμο παραθύρου

en: closed
el: κλειστό

en: code pane menu...
el: μενού ταμπλό κώδικα...

en: code pane shift menu...
el: μενού ολίσθησης ταμπλό κώδικα...

en: collapse
el: σύμπτυξη

en: collapse all objects
el: σύμπτυξη όλων των αντικειμένων

en: collapse all windows
el: σύμπτυξη όλων των παραθύρων

en: collapse this window
el: σύμπτυξη αυτού του παραθύρου

en: collapse/expand window
el: σύμπτυξη/ανάπτυξη παραθύρου

en: color change
el: αλλαγή χρώματος

en: color...
el: χρώμα...

en: command-key help
el: βοήθεια πλήκτρου εντολής

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
el: εντολές για να κάνουν πειράματα πολλαπλής μηχανής "τηλεμορφικό"

en: connect remote user
el: σύνδεση απομακρυσμένου χρήστη

en: contract to original size
el: σύμβαση αρχικού μεγέθους

en: control-menu...
el: μενού-ελέγχου...

en: convert to canonical coordinates (broken)
el: μετατροπή σε κανονικές συντεταγμένες (δεν λειτουργεί)

en: copy & print...
el: αντιγραφή & εκτύπωση...

en: copy Postscript
el: αντιγραφή Postscript

en: copy list to clipboard
el: Αντιγραφή λίστας στο πρόχειρο

en: copy selection to clipboard
el: αντιγραφή επιλογής στο πρόχειρο

en: copy text
el: αντιγραφή κειμένου

en: copy to paste buffer
el: αντιγραφή στην ενδιάμεση μνήμη

en: corrupted imageData
el: χαλασμένα δεδομένα εικόνας

en: create new change set...
el: δημιουργία μιας νέας ομάδας αλλαγών...

en: create new morphic project
el: δημιουργία νέου μορφικού έργου

en: create new mvc project
el: δημιουργία ενός νέου έργου (mvc)

en: cube root of the argument
el: κυβική ρίζα του ορίσματος

en: current version information.
el: πληροφορίες για την τρέχουσα έκδοση.

en: curve
el: καμπύλη

en: customize arrows
el: προσαρμογή βελών

en: debug...
el: αποσφαλμάτωση...

en: debugging -- change the definition of this menu.
el: αποσφαλμάτωση -- αλλαγή του ορισμού αυτού του μενού.

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
el: αποσφαλμάτωση -- ανοίξτε ένα επιθεωρητή σε αυτό το ρόλο γεγονότος

en: debugging -- update the red roll cursor
el: αποσφαλμάτωση -- ενημέρωση του ρόλου κόκκινου δείκτη

en: debugging -- update the scrollbar
el: αποσφαλμάτωση -- ενημέρωση της γραμμής κύλισης

en: decimal places...
el: δεκαδικά ψηφία...

en: default fill
el: προεπιλεγμένο γέμισμα

en: define #tempCommand
el: ορισμός #tempCommand

en: define application view
el: ορισμός προβολής εφαρμογής

en: define factory view
el: ορισμός εργοστασιακής προβολής

en: definition for...
el: ορισμός για...

en: delete
el: διαγραφή

en: delete both of the above
el: διαγραφή και των δύο από τα παραπάνω

en: delete existing path
el: διαγραφή υπάρχουσας διαδρομής

en: delete non-windows
el: διαγραφή όσων δεν είναι παράθυρα

en: delete old versions
el: διαγραφή παλιών εκδόσεων

en: delete this card
el: διαγραφή αυτής της κάρτας

en: delete unchanged windows
el: διαγραφή παραθύρων που δεν έχουν τροποποιηθεί

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
el: διαγράφει όλα τα μη τροποποιημένα παράθυρα καθώς και τις μη-παραθυρικές μορφές που βρίσκονται στον κόσμο, όχι όμως τα πτερύγια.

en: desktop
el: επιφάνεια εργασίας

en: desktop color
el: χρώμα επιφάνειας εργασίας

en: desktop color...
el: χρώμα επιφάνειας εργασίας...

en: destroy this flap
el: καταστροφή αυτού του πτερύγιου

en: detach submenu
el: απόσπαση υπομενού

en: direction handles
el: λαβές κατεύθυνσης

en: disable layout in tables
el: απενεργοποίηση διάταξης στους πίνακες

en: disconnect all remote users
el: αποσύνδεση όλων των απομακρυσμένων χρηστών

en: disconnect remote user
el: αποσύνδεση απομακρυσμένου χρήστη

en: dismiss
el: απόρριψη

en: dismiss color picker
el: απόρριψη επιλογής χρώματος

en: distribute horizontally
el: οριζόντια κατανομή

en: distribute vertically
el: κατακόρυφη κατανομή

en: do not stay up
el: μην μένει πάνω

en: do...
el: κάνε...

en: don't animate moves
el: να μην γίνεται κινούμενη απεικόνιση μετακινήσεων

en: dot
el: τελεία

en: draw new path
el: σχεδιασμός νέας διαδρομής

en: drop
el: απόθεση

en: drop shadow
el: απόθεση σκιάς

en: dual change sorter
el: διπλός ταξινομητής αλλαγών

en: duplicate
el: διπλότυπο

en: edit contents...
el: επεξεργασία περιεχομένων...

en: edit label...
el: επεξεργασία ετικέτας...

en: edit this menu
el: επεξεργασία αυτού του μενού

en: embed into
el: ενσωμάτωση σε

en: embed {1} in...
el: ενσωμάτωση {1} στο...

en: embed...
el: ενσωμάτωση...

en: enter a new cipher
el: εισαγωγή νέας κρυπτογράφησης

en: enter this project
el: είσοδος σε αυτό το έργο

en: erase pixels of color
el: διαγραφή εικονοστοιχείων χρώματος

en: etoys source
el: πηγή etoys

en: event roll
el: ακολουθία γεγονότων

en: event theatre
el: θέατρο γεγονότων

en: event timeline
el: λωρίδα ακολουθίας γεγονότος

en: expand
el: ανάπτυξη

en: expand all
el: ανάπτυξη όλων

en: expand this window
el: ανάπτυξη αυτού του παραθύρου

en: expand to full screen
el: ανάπτυξη σε πλήρη οθόνη

en: explain designations
el: επεξήγηση προσδιορισμών

en: explore
el: εξερεύνηση

en: explore model
el: εξερεύνηση μοντέλου

en: explore morph
el: εξερεύνηση μορφής

en: explore world
el: εξερεύνηση του κόσμου

en: exponential (e to the power of the argument)
el: εκθετικό (e στη δύναμη του ορίσματος)

en: export...
el: εξαγωγή...

en: expunge this project
el: διαγραφή αυτού του έργου

en: extract this frame
el: εξαγωγή του καρέ

en: extras...
el: πρόσθετα...

en: file list
el: λίστα αρχείων

en: file out current change set
el: αρχειοθέτηση της τρέχουσας ομάδας αλλαγών

en: file...
el: αρχείο...

en: fill
el: γέμισμα

en: fill owner's shape
el: γέμισμα του σχήματος του κατόχου

en: fill style
el: στυλ γεμίσματος

en: find a change sorter (C)
el: εύρεση ενός ταξινομητή αλλαγών (C)

en: find a fileList (L)
el: εύρεση μιας λίστας αρχείων (L)

en: find a transcript (t)
el: εύρεση καταγραφής συστήματος (t)

en: find changed browsers...
el: εύρεση αλλαγμένων περιηγητών...

en: find changed windows...
el: εύρεση αλλαγμένων παραθύρων...

en: find message names (W)
el: εύρεση ονομάτων μηνύματος (W)

en: find recent submissions (R)
el: εύρεση πρόσφατων υποβολών (R)

en: find window
el: εύρεση παραθύρου

en: flap
el: πτερύγιο

en: flaps...
el: πτερύγια...

en: follow existing path
el: ακολούθηση της υπάρχουσας διαδρομής

en: follow owner's curve
el: ακολούθηση της καμπύλης του κατόχου

en: font for entire text...
el: γραμματοσειρά για ολόκληρο το κείμενο...

en: font size summary
el: περίληψη μεγέθους γραμματοσειράς

en: font size...
el: μέγεθος γραμματοσειράς...

en: font style...
el: στυλ γραμματοσειράς...

en: from a file...
el: από αρχείο...

en: from alphabetical list
el: από αλφαβητική λίστα

en: from paste buffer
el: από την ενδιάμεση μνήμη

en: full screen
el: πλήρης οθόνη

en: full screen off
el: πλήρης οθόνη ανενεργή

en: full screen on
el: πλήρης οθόνη ενεργή

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
el: δώστε στην τρέχουσα εικόνα ένα νέο όνομα με βάση την έκδοση του και αποθηκεύστε το με αυτό το όνομα στο δίσκο.

en: go behind
el: μετάβαση πίσω

en: go to next card
el: μετάβαση στην επόμενη κάρτα

en: go to next project
el: μετάβαση στο επόμενο έργο

en: go to previous card
el: μετάβαση στην προηγούμενη κάρτα

en: go to previous project
el: μετάβαση στο προηγούμενο έργο

en: grab
el: αρπαγή

en: grab flood area from screen
el: αρπαγή της περιοχής γεμίσματος της οθόνης

en: grab new graphic
el: αρπαγή ενός νέου γραφικού

en: grab rectangle from screen
el: αρπαγή μια ορθογώνιας περιοχής της οθόνης

en: grab rubber band from screen
el: αρπαγή μια περιοχής γομολάστιχας από την οθόνη

en: grab with lasso from screen
el: αρπαγή με το λάσο από την οθόνη

en: gradient fill
el: γέμισμα διαβάθμισης

en: graphical imports
el: γραφικές εισαγωγές

en: graphical view
el: γραφική προβολή

en: grid visible when gridding
el: το πλέγμα ορατό όταν γίνεται πλεγματοποίηση

en: halo actions...
el: ενέργειες πλαισίου...

en: hand me tiles to fire this button
el: δώσε μου πλακίδια για να ενεργοποιήσω το κουμπί

en: height...
el: ύψος...

en: help...
el: βοήθεια...

en: helps find menu items buried in submenus.
el: βοήθεια εύρεσης θαμμένων στοιχείων επιλογίου σε υπομενού.

en: highlight color...
el: χρώμα επισήμανσης...

en: holder for characters
el: θήκη για χαρακτήρες

en: horizontal resizing
el: οριζόντια αλλαγή μεγέθους

en: how many siblings do you want?
el: πόσες συγγένειες θέλετε;

en: how to find more fonts...
el: πως να βρείτε περισσότερες γραμματοσειρές...

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
el: αν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο, χρησιμοποιήστε το για να αναζητήσετε τον ορισμό μιας αγγλικής λέξης.

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
el: αν είστε σε κατάσταση πλήρης οθόνης, σας βγάζει από αυτή.

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
el: αν αληθές, η λεπτομερής κίνηση των πενών μεταξύ ενημερώσεων της οθόνης αγνοείται.  Έτσι τα πολλαπλά τμήματα γραμμών που εικονίζονται μέσα στο σενάριο δεν μπορούν να εμφανιστούν ξεχωριστά.

en: imprint HINT
el: αποτύπωση ΥΠΟΔΕΙΞΗΣ

en: indicate cursor
el: δήλωση δείκτη

en: insert into movie
el: εισαγωγή στη ταινία

en: insertion point color...
el: χρώμα σημείου εισαγωγής...

en: inspect
el: επιθεώρηση

en: inspect event recorder
el: επιθεώρηση καταγραφής γεγονότων

en: inspect event roll
el: έλεγχος ακολουθίας γεγονότων

en: inspect event tape
el: επιθεώρηση ταινίας γεγονότος

en: inspect event theatre
el: επιθεώρηση θεάτρου γεγονότος

en: inspect model
el: επιθεώρηση μοντέλου

en: inspect model in morphic
el: διερεύνηση μοντέλου στο μορφικό

en: inspect morph
el: επιθεώρηση μορφής

en: inspect morph (in MVC)
el: επιθεώρηση μορφής (σε MVC)

en: inspect nav bar
el: επιθεώρηση γραμμής περιήγησης

en: inspect owner chain
el: επιθεώρηση ιδιοκτησίας

en: inspect player
el: επιθεώρηση αναπαραγωγέα

en: inspect properties
el: επιθεώρηση ιδιοτήτων

en: inspect sound recorder
el: επιθεώρηση εγγραφέα ήχου

en: inspect world
el: επιθεώρηση του κόσμου

en: internal name
el: εσωτερικό όνομα

en: interval:
el: χρονικό διάστημα:

en: isolate changes of this project
el: απομόνωση αλλαγών αυτού του έργου

en: italic
el: πλάγιο

en: its governing pen trails drawn within
el: τα διέποντα ίχνη της πένας σχεδιάζονται εσωτερικά

en: jump to project...
el: μετάβαση στο έργο...

en: jump to year...
el: μετάβαση σε έτος...

en: justified
el: πλήρως στοιχισμένο

en: keep changes made and close panel
el: διατήρηση των αλλαγών που έχουν γίνει και κλείσιμο του πίνακα εφαρμογών

en: keyboard
el: πληκτρολόγιο

en: keyboard focus color
el: χρώμα εστίασης πληκτρολογίου

en: layout
el: διάταξη

en: left
el: αριστερά

en: left flush
el: σπρώξιμο αριστερά

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
el: σας επιτρέπει να δείτε και να αλλάξετε την τυπική βιβλιοθήκη γραφικών του συστήματος.

en: linear gradient
el: γραμμική διαβάθμιση

en: list centering
el: κεντράρισμα λίστας

en: list direction
el: κατεύθυνση λίστας

en: list font...
el: γραμματοσειρά λίστας...

en: list spacing
el: απόσταση λίστας

en: load
el: φόρτωση

en: load a project from a file
el: φόρτωση ενός έργου από ένα αρχείο

en: load as morph
el: φόρτωση ως μορφή

en: load as project
el: φόρτωση ως έργο

en: load font from web...
el: φόρτωση γραμματοσειράς από τον ιστό...

en: load latest code updates via the internet
el: φόρτωση των πρόσφατων ενημερώσεων κώδικα μέσω διαδικτύου

en: load project from file...
el: φόρτωση έργου από αρχείο...

en: local host address
el: διεύθυνση τοπικού συστήματος

en: logarithm, base 10
el: λογάριθμος, βάση 10

en: make a sibling
el: Δημιουργία μιας συγγένειας

en: make closable
el: δυνατότητα κλεισίματος

en: make draggable
el: δυνατότητα συρσίµατος

en: make link to project...
el: δημιουργία σύνδεσης στο έργο...

en: make new drawing
el: δημιουργία νέας ζωγραφιάς

en: make next-to-topmost
el: κάντε το επόμενο-να είναι το-πιο πάνω

en: make own subclass
el: δημιουργία μιας δική σας υπό-τάξης

en: make scrollbar inboard
el: γραμμή κύλισης προς τα μέσα

en: make scrollbar retractable
el: να γίνει γραμμή κύλισης συπτυσσόμενη

en: make unclosable
el: χωρίς δυνατότητα κλεισίματος

en: make undraggable
el: χωρίς δυνατότητα συρσίματος

en: mal-formed crostic file
el: κακοδιατυπωμένο αρχείο ακροστιχίδας

en: margin change for
el: αλλαγή περιθωρίων για

en: media
el: πολυμέσα

en: message names (W)
el: ονόματα μηνύματος (W)

en: method finder
el: εύρεση μεθόδου

en: model protocol
el: πρωτόκολλο μοντέλου

en: more smoothing
el: περισσότερη εξομάλυνση

en: more...
el: περισσότερα...

en: morph protocol
el: πρωτόκολλο μορφής

en: morph's SqueakPage property is out of date
el: η σελίδα ιδιοτήτων του Squeak για τη μορφή δεν ισχύει πια

en: morphic project
el: μορφικό έργο

en: mouse
el: ποντίκι

en: mouse-down halo color
el: χρώμα πλαισίου πατημένου πλήκτρου ποντικιού

en: mouse-down halo width:
el: πλάτος πλαισίου πατημένου πλήκτρου ποντικιού:

en: mouse-over halo color
el: χρώμα πλαισίου περάσματος ποντικιού

en: mouse-over halo width:
el: πλάτος πλαισίου περάσματος ποντικιού:

en: mouse-over halos
el: πλαίσια κατά το πέρασμα του ποντικιού

en: move
el: μετακίνηση

en: move card
el: μετακίνηση κάρτας

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
el: μετακινήστε τον επιλογέα χρώματος σε άλλη θέση και κρατήστε το στην οθόνη μέχρι να απελευθερωθεί με το κουμπί Χ

en: move to the left
el: μετακίνηση στα αριστερά

en: move to the right
el: μετακίνηση στα δεξιά

en: move windows onscreen
el: μετακίνηση παραθύρων στην οθόνη

en: movie-clip player
el: αναπαραγωγέας αποσπάσματος ταινίας

en: movie...
el: ταινία...

en: mvc project
el: έργο mvc

en: my {1}
el: δικό μου {1}

en: named
el: ονομασμένο

en: narrow
el: στενό

en: natural logarithm
el: φυσικός λογάριθμος

en: new game
el: νέο παιχνίδι

en: new height of the bar
el: νέο ύψος της γραμμής

en: new morph...
el: νέα μορφή...

en: next frame
el: επόμενο καρέ

en: no - delete icon but keep the project
el: όχι - διαγραφή εικονιδίου αλλά διατήρηση του έργου

en: no layout
el: χωρίς διάταξη

en: no properties to inspect, sorry
el: δεν υπάρχουν ιδιότητες για επιθεώρηση, συγγνώμη

en: no versions available, sorry
el: δυστυχώς, δεν υπάρχουν διαθέσιμες εκδόσεις

en: no, let me reconsider
el: όχι, άσε με να το ξανασκεφτώ

en: none
el: κανένα

en: normal
el: κανονικό

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
el: κανονικά δεν είναι απαραίτητο, αλλά αν υποπτευτείτε ότι επεξεργασίες που έχετε κάνει σε αυτή την ακολουθία γεγονότων δεν έχουν εξ ολοκλήρου προστεθεί στο θέατρο γεγονότος, τότε επιλέξτε αυτό για να εξαναγκάσετε το θέατρο γεγονότος να συμπεριλάβει αυτό που βλέπετε στην ακολουθία γεγονότων.

en: nothing recorded yet
el: δεν έχει εγγραφεί τίποτα ακόμη

en: now choose the color you want to replace it with
el: τώρα επιλέξτε με ποιο χρώμα θέλεις να το αντικαταστήσετε

en: objects (o)
el: αντικείμενα (o)

en: obtain some intriguing data about the vm.
el: λάβετε κάποια ενδιαφέροντα δεδομένα για την εικονική μηχανή (vm).

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
el: Όπα! αυτό το μενού είναι για μια μορφή που
    έχει αντικατασταθεί, πιθανόν επειδή
    το σενάριο «μοιάζει σαν» εκτελέστηκε.  Παρακαλώ
    απορρίψτε το μενού και χρησιμοποιήστε ένα νέο.  Συγγνώμη!

en: opaque
el: αδιαφανές

en: open a code editor on the method that defines this menu
el: άνοιγμα ενός επεξεργαστή κώδικα για τη μέθοδο που ορίζει αυτό το μενού

en: open a full property sheet
el: άνοιγμα ενός πλήρους φύλλου ιδιοτήτων

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
el: ανοίξτε ένα οριζόντιο εργαλείο σαν αναδιπλούμενο πιάνου για την προβολή και επεξεργασία των γεγονότων αυτού του θεάτρου γεγονότος.

en: open a main properties panel for the morph
el: άνοιγμα ενός ταμπλό ιδιοτήτων για την μορφή

en: open crostic file...
el: άνοιγμα αρχείου ακροστιχίδας...

en: open editing
el: άνοιγμα επεξεργασίας

en: open for editing
el: άνοιγμα για επεξεργασία

en: open for score-editing
el: άνοιγμα για επεξεργασία παρτιτούρας

en: open in recording theatre
el: άνοιγμα στο θέατρο εγγραφής

en: open process browser
el: άνοιγμα περιηγητή διεργασίας

en: open project from file
el: άνοιγμα προγράμματος  από αρχείο

en: open to drag & drop
el: άνοιγμα για μεταφορά και απόθεση

en: open...
el: άνοιγμα...

en: origin-at-center
el: αρχή-στο-κέντρο

en: package-pane browser
el: περιηγητής ταμπλό πακέτων

en: painting...
el: ζωγραφιά...

en: parse event tape
el: ανάλυση κασέτας γεγονότος

en: parts bin
el: κάδος στοιχείων

en: parts window controls...
el: στοιχεία ελέγχου παραθύρου...

en: pause
el: παύση

en: pen color
el: χρώμα πένας

en: pen size
el: μέγεθος πένας

en: pen trails
el: ίχνη πένας

en: pen trails...
el: ίχνη πένας...

en: pen-trail arrowhead size...
el: μέγεθος κεφαλής βέλους ίχνους πένας...

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
el: εκτέλεση μιας πλήρης αποκομιδής σκουπιδιών και αναφορά των bytes χώρου έχουν απομείνει στην εικόνα.

en: personalize...
el: προσωποποίηση...

en: place into a column
el: τοποθέτηση σε στήλη

en: place into a row
el: τοποθέτηση σε γραμμή

en: play
el: αναπαραγωγή

en: play again
el: αναπαραγωγή ξανά

en: play loop
el: παίξε επαναλαμβανόμενα

en: play once
el: παίξε μια φορά

en: play the event in isolation.
el: αναπαραγωγή του γεγονότος σε απομόνωση.

en: playback at button position
el: αναπαραγωγή στη θέση του κουμπιού

en: playback at container origin
el: αναπαραγωγή στην αρχή του περιέκτη

en: playback at screen center
el: αναπαραγωγή στο κέντρο της οθόνης

en: playfield
el: Πεδίο δοκιμών

en: playfield options...
el: επιλογές πεδίου δοκιμών...

en: plug all to model
el: προσθήκη όλων στο μοντέλο

en: plug all to model slots
el: προσθήκη όλων στις υποδοχές του μοντέλου

en: plug mouseDown to model
el: προσθήκη πάτημαΠοντικιού στο μοντέλο

en: plug mouseDown to model slot
el: προσθήκη πάτημαΠοντικιού στην υποδοχή του μοντέλου

en: plug mouseMove to model
el: προσθήκη κίνησηΠοντικιού στο μοντέλο

en: plug mouseMove to model slot
el: προσθήκη κίνησηΠοντικιού στην υποδοχή του μοντέλου

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
el: πορτραίτο (κατακόρυφα)
    τοπίο (οριζόντια)

en: post-playback feature
el: χαρακτηριστικό μετά-αναπαραγωγής

en: preferences...
el: προτιμήσεις...

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
el: παρουσίαση ενός μενού από πιθανούς ενσωματωμένους στόχους για το αντικείμενο και ενσωμάτωση του σε αυτό που επιλέχτηκε.

en: previous frame
el: προηγούμενο καρέ

en: previous project
el: προηγούμενο έργο

en: print PS to file...
el: εκτύπωση PS σε αρχείο...

en: print Postscript to file...
el: εκτύπωση μεθόδου περιγραφής εικόνων (Postscript) σε αρχείο...

en: progress color...
el: χρώμα προόδου...

en: progress value...
el: τιμή προόδου...

en: projects...
el: έργα...

en: propagate changes upward
el: μετάδοση αλλαγών προς τα πάνω

en: property sheet
el: φύλλο ιδιότητας

en: proportional layout
el: αναλογική διάταξη

en: provide clipping
el: παροχή περικοπής

en: purge undo records
el: εκκαθάριση καταχωρήσεων αναίρεσης

en: put in a window
el: τοποθέτηση σε ένα παράθυρο

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
el: τοποθέτηση ενός καταλόγου από όλα τα έργα, επιτρέποντας μου να επιλέξω ένα για να μεταβώ σε αυτό

en: put up a menu offering many controls over appearance.
el: τοποθέτηση ενός μενού που προσφέρει πολλά στοιχεία ελέγχου για την εμφάνιση.

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
el: τοποθέτηση μιας επεξεργάσιμης λίστας με κατάλληλες εκφράσεις και αξιολόγηση αυτής που επιλέχτηκε.

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
el: τοποθέτηση ενός μενού από χρήσιμα στοιχεία για ενημέρωση του συστήματος, προσδιορίζοντας τι έκδοση εκτελείται και πολλά άλλα

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
el: σας βάζει σε κατάσταση πλήρης οθόνης, αν δεν είστε ήδη σε αυτή.

en: query
el: ερώτημα

en: quit
el: έξοδος

en: quit out of Squeak.
el: έξοδος από τη Squeak.

en: quote from Squeak
el: παράθεση από τη Squeak

en: radial gradient
el: ακτινοειδής διαβάθμιση

en: recent log file...
el: πρόσφατο αρχείο καταγραφής...

en: recently logged changes...
el: πρόσφατες καταγεγραμμένες αλλαγές...

en: recolor pixels of color
el: επαναχρωματισμός εικονοστοιχείων χρώματος

en: record voice during event recording
el: εγγραφή φωνής κατά την εγγραφή γεγονότος

en: rectangular bounds
el: όρια ορθογωνίου

en: redraw screen (r)
el: επανασχεδίαση οθόνης (r)

en: reduce
el: μείωση

en: reduce color palette
el: μείωση της παλέτας χρώματος

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
el: αφαίρεση οποιουδήποτε χρωστική ουσία που έμεινε στην επιφάνεια εργασίας από μετακινούμενα αντικείμενα.

en: remove event-roll
el: αφαίρεση ακολουθίας γεγονότων

en: remove mouse up action
el: αφαίρεση ενέργειας αφήνοντας το ποντίκι

en: remove navigatorFlap
el: απομάκρυνση πτερυγίου περιηγητή

en: remove selection
el: απομάκρυνση επιλογής

en: remove sugar navigatorFlap
el: απομάκρυνση πτερυγίου περιηγητή sugar

en: remove suppliesFlap
el: απομάκρυνση πτερυγίου προμηθειών

en: remove text from the button
el: αφαίρεση κειμένου από το κουμπί

en: remove the button properties of this morph
el: απομάκρυνση ιδιοτήτων κουμπιού για αυτή την μορφή

en: repaint
el: ξαναζωγράφισε

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
el: ξαναζωγραφίστε την οθόνη --χρήσιμο για να αφαιρέσετε μη επιθυμητά σχέδια, δείκτες που έχουν ξεμείνει, κτλ.

en: reset forward-direction
el: επαναφορά κατεύθυνσης προς τα εμπρός

en: reset...
el: επαναφορά...

en: resist being deleted
el: αντίσταση στη διαγραφή

en: resist being picked up
el: αντίσταση στην επιλογή

en: resize
el: αλλαγή μεγέθους

en: resize
el: αλλαγή μεγέθους

en: resize to fit
el: αλλαγή μεγέθους για προσαρμογή

en: restore base graphic
el: επαναφορά αρχικού γραφικού

en: restore display (r)
el: επαναφορά οθόνης (r)

en: restore original aspect ratio
el: επαναφορά αρχικών αναλογιών

en: restore original color
el: επαναφορά αρχικού χρώματος

en: retrofit to event-theatre
el: επιστροφή στο ιστορικό του θέατρου-γεγονότος

en: return to the most-recently-visited project
el: επιστροφή στο πιο πρόσφατα έργο

en: reverse direction
el: αντίθετη κατεύθυνση

en: reverse table cells
el: αντιστροφή κελιών πίνακα

en: revert to saved copy
el: επαναφορά στο αποθηκευμένο αντίγραφο

en: revert to version...
el: επιστροφή σε έκδοση...

en: rewind
el: επαναφορά στην αρχή

en: right
el: δεξιά

en: right flush
el: στοιχισμένο δεξιά

en: roman numerals
el: ρωμαϊκή αρίθμηση

en: rotate
el: περιστροφή

en: rotate anticlockwise
el: περιστροφή προς τα αριστερά

en: rotate clockwise
el: περιστροφή προς τα δεξιά

en: round corners
el: στρογγυλεμένες γωνίες

en: rubber band cells
el: κελιά ζώνης γομολάστιχας

en: save
el: αποθήκευση

en: save and quit
el: αποθήκευση και έξοδος

en: save as new version
el: αποθήκευση μιας νέας έκδοσης

en: save as resource
el: αποθήκευση ως πόρος

en: save as...
el: αποθήκευση ως...

en: save for future revert
el: αποθήκευση για μελλοντική επαναφορά

en: save morph as prototype
el: αποθήκευση μορφής ως πρωτότυπο

en: save morph in file
el: αποθήκευση μορφής σε αρχείο

en: save on server (also makes a local copy)
el: αποθήκευση στο διακομιστή (επίσης δημιουργία τοπικού αντιγράφου)

en: save project on file...
el: αποθήκευση έργου σε αρχείο...

en: save project on local file only
el: αποθήκευση έργου μόνο σε τοπικό αρχείο

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
el: εξοικονόμηση χώρου αφαιρώντας όλες τις πληροφορίες αναίρεσης που απομνημονεύτηκαν σε όλα τα έργα.

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
el: αποθήκευση της τρέχουσας εικόνας στο δίσκο, και έξοδος από τη Squeak.

en: save the current version of the image on disk
el: αποθήκευση της τρέχουσας έκδοσης της εικόνας στο δίσκο

en: save the current version of the image on disk under a new name.
el: αποθήκευση της τρέχουσας έκδοσης της εικόνας στο δίσκο με ένα νέο όνομα.

en: save this project on a file
el: αποθήκευση αυτού του έργου σε ένα αρχείο

en: save to a different server
el: αποθήκευση σε διαφορετικό εξυπηρετητή

en: save world as morph file
el: αποθήκευση του κόσμου ως αρχείου μορφής

en: screen
el: οθόνη

en: script
el: σενάριο εντολών

en: scroll bar on left
el: γραμμή κύλισης στα αριστερά

en: scroll bar on right
el: γραμμή κύλισης στα δεξιά

en: see if server version is more recent
el: δείτε αν η έκδοση του διακομιστή είναι η πιο πρόσφατη

en: see if server version is more recent...
el: δείτε εάν η έκδοση του διακομιστή είναι πιό πρόσφατη…

en: send contents back to donor
el: αποστολή περιεχομένων πίσω στον δωρητή

en: send to back
el: αποστολή πίσω

en: send top window to back (\)
el: αποστολή του μπροστινού παραθύρου πίσω (\)

en: set X range
el: ορισμός περιοχής Χ

en: set Y range
el: ορισμός περιοχής Υ

en: set as background
el: ορισμός ως παρασκήνιο

en: set author initials...
el: ορισμός αρχικών συγγραφέα...

en: set balloon help
el: ορισμός βοήθειας μπαλονιού

en: set baseline
el: ορισμός βασικής γραμμής

en: set color
el: ορισμός χρώματος

en: set desktop color...
el: ορισμός χρώματος επιφάνειας εργασίας...

en: set display depth...
el: ορισμός του βάθος της οθόνης...

en: set gradient color...
el: ορισμός χρώματος διαβάθμισης...

en: set language...
el: ορισμός γλώσσας...

en: set mouseDown selector...
el: Ορισμός επιλογέα για πάτημαΠοντικιού...

en: set mouseMove selector...
el: διαμόρφωση επιλογέα για κίνησηΠοντικιού...

en: set mouseUp selector...
el: διαμόρφωση επιλογέα για απελευθέρωσηΠοντικιού...

en: set page sound
el: καθορισμός ήχου σελίδας

en: set page visual
el: καθορισμός οπτικού εφέ σελίδας

en: set real joystick number (now {1})
el: ορισμός αριθμού αληθινού χειριστηρίου (τώρα {1})

en: set rotation center
el: ορισμός κέντρου περιστροφής

en: set rotation style
el: ορισμός στυλ περιστροφής

en: set target
el: καθορισμός στόχου

en: set target...
el: καθορισμός στόχου...

en: set variable name...
el: ορισμός ονόματος μεταβλητής...

en: shadow color...
el: χρώμα σκιάς...

en: shadow offset...
el: μετατόπιση σκιάς...

en: show actions
el: προβολή ενεργειών

en: show application view
el: εμφάνιση προβολής εφαρμογής

en: show background objects
el: Εμφάνιση αντικειμένων παρασκηνίου

en: show caption
el: εμφάνιση λεζάντας

en: show cipher help
el: εμφάνιση βοήθειας κρυπτογράφησης

en: show cipher hints
el: εμφάνιση υποδείξεων κρυπτογράφησης

en: show crostic errors
el: εμφάνιση σφαλμάτων ακροστιχίδας

en: show crostic help
el: εμφάνιση βοήθειας ακροστιχίδας

en: show crostic hints
el: εμφάνιση υποδείξεων ακροστιχίδας

en: show designations
el: εμφάνιση προσδιορισμών

en: show errors
el: εμφάνιση σφαλμάτων

en: show factory view
el: εμφάνιση εργοστασιακής προβολής

en: show final picture
el: εμφάνιση τελικής εικόνας

en: show foreground objects
el: Εμφάνιση αντικειμένων προσκηνίου

en: show handles
el: εμφάνιση λαβών

en: show help
el: προβολή βοήθειας

en: show hints
el: προβολή συμβουλών

en: show initial picture
el: εμφάνιση αρχικής εικόνας

en: show project hierarchy
el: προβολή ιεραρχίας έργου

en: show shadow
el: εμφάνιση σκιάς

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
el: εμφάνιση του σεναρίου αυτού του θεάτρου ως πιάνο για απεικόνιση και επεξεργασία.

en: show thumbnails
el: προβολή μικρογραφιών

en: show whole world view
el: εμφάνιση της προβολής ολόκληρου του κόσμου

en: show-source menu
el: εμφάνιση μενού πηγής

en: show/hide voice controls
el: εμφάνιση/απόκρυψη ελέγχων φωνής

en: shows selected color
el: εμφανίζει τα επιλεγμένα χρώματα

en: shrink event tape
el: συρρίκνωση κασέτας γεγονότος

en: simple change sorter
el: απλός ταξινομητής αλλαγής

en: smooth image
el: εξομάλυνση εικόνας

en: solid fill
el: συμπαγές γέμισμα

en: space left
el: χώρος που απομένει

en: specify dashed line
el: καθορισμός διακεκομμένης γραμμής

en: square root of the argument
el: τετραγωνική ρίζα του ορίσματος

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
el: σε ανάπτυξη: τα νέα παράθυρα θα τοποθετούνται με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να βλέπετε ένα μέρος τους.
                    σε παράθεση: τα νέα παράθυρα θα τοποθετούνται με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μην επικαλύπτουν τα άλλα, αν αυτό είναι δυνατόν.

en: standard arrows
el: κανονικά βέλη

en: standard graphics library
el: τυπική βιβλιοθήκη γραφικών

en: start MessageTally
el: εκκίνηση του ελέγχου μηνυμάτων

en: start drawing again
el: έναρξη σχεδίασης ξανά

en: start stepping again
el: έναρξη του βηματισμού ξανά

en: start/browse MessageTally
el: εκκίνηση/περιήγηση του ελέγχου μηνυμάτων

en: startDrag
el: έναρξη συρσίματος

en: stay up
el: να μένει πάνω

en: stop playing
el: διακοπή αναπαραγωγής

en: struck out
el: διαγραμμισμένο

en: submorphs...
el: υπομορφές...

en: summary of keyboard shortcuts.
el: περίληψη συντομεύσεων πληκτρολογίου.

en: summary of names and sizes of available fonts.
el: περίληψη ονομάτων και μεγέθους των διαθέσιμων γραμματοσειρών.

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
el: δώστε αρχικά που θα χρησιμοποιηθούν για να προσδιορίσουν τον συγγραφέα του κώδικα και άλλο περιεχόμενο.

en: system fonts...
el: γραμματοσειρές συστήματος...

en: table layout
el: διάταξη πίνακα

en: telemorphic...
el: τηλεμορφικό...

en: text anchor
el: αγκύρωση κειμένου

en: text auto fit
el: αυτόματη προσαρμογή κειμένου

en: text color...
el: χρώμα κειμένου...

en: text highlight color...
el: χρώμα επισήμανσης κειμένου...

en: text margins...
el: περιθώρια κειμένου...

en: text properties...
el: ιδιότητες κειμένου...

en: text wrap to bounds
el: αναδίπλωση κειμένου μέσα στα όρια

en: textual view
el: προβολή με κείμενο

en: the argument multiplied by itself
el: το όρισμα πολλαπλασιασμένο με τον εαυτό του

en: the argument times itself, times itself again
el: το όρισμα επί τον εαυτό του, επί τον εαυτό του ξανά

en: the integer closest to the argument.
el: ο πλησιέστερος ακέραιος στο όρισμα.

en: the integer nearest to the argument toward zero
el: ο πλησιέστερος ακέραιος στο όρισμα προς το μηδέν

en: the negative of the argument
el: ο αρνητικός του ορίσματος

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
el: ο αριθμός των μοιρών που ισοδυναμεί στο όρισμα το οποίο υποτίθεται ότι εκφράζεται σε ακτίνια

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
el: ο αριθμός των ακτίνιων που ισοδυναμεί στο όρισμα, το οποίο εκφράζεται σε μοίρες.

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
el: το γινόμενο όλων των αριθμών μεταξύ του 1 και του ορίσματος

en: there are no scripted players
el: δεν υπάρχουν αναπαραγωγείς χωρίς σενάριο

en: there are no scripts in this project!
el: δεν υπάρχουν σενάρια σε αυτό το έργο!

en: this already *was* your baseGraphic
el: αυτό ήδη *ήταν* το αρχικό γραφικό σου

en: tile browser
el: τίτλος περιηγητή

en: top
el: πάνω

en: top left
el: πάνω αριστερά

en: top right
el: πάνω δεξιά

en: track real joystick
el: παρακολούθηση πραγματικού χειριστηρίου

en: transcript (t)
el: καταγραφή συστήματος (t)

en: translatable
el: μεταφράσιμο

en: translations...
el: μεταφράσεις...

en: trignometric sine, argument in degrees
el: τριγωνομετρικό ημίτονο, όρισμα σε μοίρες

en: trigonometric cosine, argument in degrees
el: τριγωνομετρικό συνημίτονο, όρισμα σε μοίρες

en: trigonometric cosine, argument in radians
el: τριγωνομετρικό συνημίτονο, όρισμα σε ακτίνια

en: trigonometric sine, argument in radians
el: τριγωνομετρικό ημίτονο, όρισμα σε ακτίνια

en: trigonometric tangent, argument in degrees
el: τριγωνομετρική εφαπτομένη, όρισμα σε μοίρες

en: trigonometric tangent, argument in radians
el: τριγωνομετρική εφαπτομένη, όρισμα σε ακτίνια

en: turn off smoothing
el: απενεργοποίηση εξομάλυνσης

en: turn on smoothing
el: ενεργοποίηση εξομάλυνσης

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
el: κλείνοντας τον ήχο θα απενεργοποιήσετε τελείως τη δυνατότητα χρήσης ήχου από τη Squeak.

en: underlined
el: υπογραμμισμένο

en: undo (z)
el: αναίρεση (z)

en: unlock "{1}"
el: ξεκλείδωμα "{1}"

en: unlock all contents
el: ξεκλείδωμα όλων των περιεχομένων

en: unlock...
el: ξεκλείδωμα...

en: unrecognized image file format
el: μη αναγνωρίσιμη μορφή αρχείου εικόνας

en: update code from server
el: ενημέρωση κώδικα από εξυπηρετητή

en: update continuously
el: διαρκής ενημέρωση

en: update cursor
el: ενημέρωση δείκτη

en: update from resource
el: ενημέρωση από πόρο

en: update only at end
el: ενημέρωση μόνο στο τέλος

en: update scrollbar
el: ενημέρωση γραμμής κύλισης

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
el: url της τοποθεσίας αποθήκευσης του αντικειμένου.
    Θα πρέπει να ξεκινάει με file:// ή ftp://

en: use default gray look
el: χρήση προεπιλεγμένης γκρίζας εμφάνισης

en: use default green look
el: χρήση προεπιλεγμένης πράσινης εμφάνισης

en: use gridding
el: χρήση πλέγματος

en: use texture background
el: χρήση υφής παρασκηνίου

en: useful expressions
el: χρήσιμες εκφράσεις

en: vertical resizing
el: κατακόρυφη αλλαγή μεγέθους

en: view and change various options.
el: προβολή και αλλαγή διάφορων επιλογών.

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
el: εμφάνιση της αποθήκης που ονομάζεται Εισαγωγή Εικόνων.  μπορείτε εύκολα να εισάγετε εξωτερικά γραφικά στην Εισαγωγή Εικόνων μέσω του Καταλόγου Αρχείων

en: viewer
el: απεικονιστής

en: viewer for Morph
el: απεικονιστής για Μορφή

en: viewer for Player
el: απεικονιστής για Αναπαραγωγέα

en: vm statistics
el: στατιστικά vm

en: when "locked", I am inert to all user interactions
el: όταν "κλειδωμένο", είμαι αδρανής σε όλες τις αλληλεπιδράσεις του χρήστη

en: whether I am open to having objects dropped into me
el: αν είμαι ανοιχτός στην απόθεση αντικειμένων σε μένα

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
el: αν θα αντιστέκομαι στην εύκολη διαγραφή μέσω της ροζ λαβής Χ

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
el: αν θα αντιστέκομαι σε μεταφορά από το ποντίκι προς τα εμένα

en: whether direction handles are shown with the halo
el: αν οι λαβές κατεύθυνσης εμφανίζονται μαζί με το πλαίσιο

en: whether my corners should be rounded
el: αν οι γωνίες μου πρέπει να είναι στρογγυλεμένες

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
el: αν τα μέρη των αντικειμένων μέσα μου που είναι έξω από τα όρια πρέπει να κρυφτούν.

en: whilePressed
el: καθώς πατιέται

en: window color...
el: χρώμα παραθύρου...

en: window colors...
el: χρώματα παραθύρου...

en: window menu
el: μενού παραθύρου

en: windows
el: παράθυρα

en: windows...
el: παράθυρα...

en: workspace (k)
el: χώρος εργασίας (k)

en: world
el: κόσμος

en: world menu help
el: βοήθεια μενού του κόσμου

en: world scale and clip...
el: κλίμακα του κόσμου και ψαλίδισμα...

en: wrap centering
el: αναδίπλωση κέντρου

en: wrap direction
el: κατεύθυνση αναδίπλωσης

en: write the world into a postscript file
el: εγγραφή του κόσμου σε ένα αρχείο Postscript

en: yes - delete icon and delete the project
el: ναι - διαγραφή εικονιδίου και διαγραφή του έργου

en: yes, abandon this Event Theatre
el: ναι, εγκατάλειψη του Θεάτρου γεγονότων
